یک شب خوب فرهنگی در برگن

دهم نوامبر ۲۰۱۳ برگن
گزارش شب شعر و موسیقی فارسی و کردی در برگن
—-
” بی تو مهتاب شبی باز از آن کوچه گذشتم”
—-
دیشب شاهد یکی از شب های خوب فرهنگی و هنری در برگن بودیم:
“شب شعر و موسیقی فارسی و کردی”.
چنان که پیش تر به اطلاع همه رسیده بود در بزرگداشت شاعران: شیرکوه بی کس و فریدون مشیری برنامه قرار بود شب نهم نوامبر ترتیب یابد که دیشب با حضور جمعی از ایرانی ها و کردهای دوستدار هنر و فرهنگ ساکن در شهر برگن، در مکان اعلام شده برگزار گردید. شب شعر و موسیقی در دو بخش برپا شد. بخش نخست در گرامیداشت شاعر بلندآوازه کرد شیرکوه بی کس و به شعرخوانی کردی اختصاص داشت . و قسمت دوم به پاس شاعر عشق و صلح فریدون مشیری و شعر خوانی فارسی ار اشعار این شاعر تعلق داشت.
ساعت ۱۹ و ۱۵ دقیقه، پس از اعلام برنامه، جلسه با پخش فیلمی کوتاه درباره شیرکوه بی کس آغاز شد و سپس چند شعر کوتاه شیرکوه با صدای شاعر معروف ایران احمد شاملو پخش گردید. در ادامه ایاز سیاوشان روزنامه و شاعر کرد ساکن شهر برگن به طور اجمالی از نخستین نشانه های نوگرایی در شعر کردستان سخن گفت و با تمرکز بر شعر شیرکوه بی کس او را شاعری دانست که به سرزمین و اسطوره های کردستان وابسته است اما به جهت نو آوری های زبانی و نگاه شاعرانه به همه ی قلمروهای انسانی تعلق دارد. او با خواندن شعر بلندی از شیرکوه بی کس به زبان کردی، به سخنان خود پایان داد. در ادامه بخش نخست، هنرمندان، هوشیار ابراهیمی – خواننده – آرمین نوازنده اورگ و خسرو زندی نوازنده ساز( آذری ) دو ترانه فارسی و کردی را برای حاضران اجرا کردند.

بخش دوم شب شعر و موسیقی، پس از وقت تنفس، با پخش شعری با صدای شاعر فریدون مشیری شروع شد و پس از آن علی صدیقی( نویسنده و روزنامه نگار) در باره شعر و ادبیات تحت عنوان “جهان بی مرزی ها”سخن گفت و با اشاره به این که چگونه هنر و فرهنگ بر خلاف سیاست و قدرت در طول تاریخ نقش پیوند دهنده ملت ها را داشته، شعر فریدون مشیری را در راستای مهرورزی و دوستی و عشق انسانی دانست و با خواندن بخش هایی از یک شعر او، مشیری را شاعر صلح و آشتی نامید. در ادامه خانم “نیکی بشیر” پیش از خواندن شعر هایی از زنده یاد قریدون مشیری، خاطره دیدار خود با این شاعر را بیان کرد و گفت دیدار با او در دوره ای که خود به سرودن شعر رو آورده بوده و به شدت علاقه مند اشعار مشیری بوده، برای او خاطره ای فراموش نشدنی است. او سپس خواندن اشعار فریدون مشیری را با دکلمه زیبا خود از شعر معروف ” کوچه” آغاز کرد و در ادامه چهار شعر دیگر از این شاعر را برای حاضران خواند. در پایان، گروه سه نفره موسیقی بار دیگر حضار را به شنیدن یک ترانه فارسی و یک ترانه کردی مهمان کرد که اجرای آنان مورد توجه و تشویق علاقه مندان موسیقی حاضر در جلسه قرار گرفت. پیش از اعلام پایان برنامه، مدی فرمانی نقاش و خواننده ایرانی ساکن برگن به صحنه آمد و یک ترانه از ساخته های خود را با همراهی گروه موزیک به اجرا در آورد.

Categories: ایرانیان در برگن

Tagged as: ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *