سیاست

اختلاف تازه ایران و امریکا؛ ابوطالبی حق ورود به خاک امریکا را ندارد

مجلس  نمایندگان امریکا  نیز به دنبال مخالفت نماینده گان سنای این کشور، قاطعانه با ورود  حمید ابوطالبی نماینده پیشنهادی دولت ایران برای احراز پست نماینده گی سازمان ملل در نیویورک مخالفت کرد. 

 مخالفت نمایندگان امریکا با حضور حمید ابوطالبی در خاک آن کشور که اکنون به یک موضوع اختلاف  تازه بین دو کشور ایران و آمریکا تبدیل شده، هنوز با اعلام نظر  رسمی کاخ سفید  همراه نشده است اما این احتمال وجود دارد اوباما با نمایندگان در این زمینه هم رای باشد. 

مجلس نمایندگان آمریک مخالفت با ورود حمید ابو طالبی به خاک آمریکا به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل را با رای قاطع به تصویب  رساند. این طرح که پیش از این از سوی سنای آمریکا نیز به تصویب رسیده بود باید به امضای باراک اوباما برسد.

“حمید ابوطالبی  متهم به دست داشتن در گروگان‌گیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران است که آبان ۱۳۵۸ رخ داد و منجر به قطع  روابطسیاسی دو کشور شد. با این‌حال آقای ابوطالبی این اتهام را رد کرده و گفته است که پس از گروگان‌گیری تنها به عنوان مترجم نماینده پاپ در سفارتخانه آمریکا حضور یافته است.” براساس مصوبه نمایندگان پارلمان در امریکا، افرادی که در کارهای تروریستی و گروگان‌گیری، جاسوسی یا تهدید امنیت ملی آمریکا دست داشته‌اند ورودشان به آمریکا ممنوع می‌شود.

بنا به گزارش آسوشویتدپرس ” اد رویس” رییس کمیته  روابط خارجی مجلس نمایندگان ضمن استقبال از تصویب این طرح گفت: «هیچ‌یک از افرادی که ۵۲ دیپلمات آمریکا را در تهران به گروگان گرفته و ضمن ارعاب آمریکایی‌ها٬ حق حاکمیت دیپلماتیک را زیرپا گذاشته‌اند٬ نباید اجازه ورود به خاک آمریکا را داشته باشند . این انتخاب از سوی ایران که نشان از انگیزه‌اش برای تحقیر ایالات متحده دارد٬ شگفت‌آور نیست. پیام کنگره به تهران با تصویب این مصوبه به اتفاق آرا٬ ارسال شد: درخواست شما رد شده است.»

در همین حال دولت ایران به نمایندگی ابوطالبی در پست تازه اصرار می ورزد و او را  به دور از اتهامات، مناسب  نمایندگی ایران در سازمان ملل به جای نماینده پیشین” خزایی” می داند. در همین باره وزیر امور خارجه ایران  با انتقاد از موضع واشنگتن  تذکر داده است که به ” تندرو ها” اجازه نمی دهد که خواست خود را  به دولت ایران تحمیل  کنند.  با این اتفاق نظر در میان نمایندگان آمریکا  که از عدم حضور حمید ابوطالبی حمایت کرده اند، معلوم گردید اطلاعات شخص جواد ظریف که از احتمال مخالفت تنها  تندروها از وردو نماینده تازه ایران به نیویورک  سخن گفته، ناقص بوده است.  مخالفت نمایندگان امریکا با حضور حمید ابوطالبی در خاک آن کشور که اکنون به یک موضوع اختلاف  تازه بین دو کشور ایران و آمریکا تبدیل شده، هنوز با  اعلام نظر  رسمی کاخ سفید  همراه نشده است اما این احتمال وجود دارد اوباما با نمایندگان در این زمینه هم رای باشد. چرا که  سخنگوی کاخ سفید  گفته است ” به باور دولت آمریکا انتخاب ایران «گزینه مناسبی نیست» و کاخ سفید تلاش خواهد کرد تا ایران را متوجه این مسئله کند”. ا

برچسب‌ها,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *