گزارش دیدار با هنرمند تئاتر، علی رضا مجلل در برگن

۱۱٫۰۵٫۲۰۱۳

علی رضا مجلل هنرمند تئاتر ،تلویزیون و سینما، در نشستی با دوستداران هنر و فرهنگ در شهر برگن – نروژ – از تجربه های بازیگری خود در ایران و کشور سوئد سخن گفت. دیدار و نشست ایرانیان برگن با این هنرمند ایرانی ساکن کشور سوئد  بر اساس زمان اعلام شده، ساعت ۱۹ روز یازدهم ماه می ۲۰۱۳ آغار و حدود ساعت ۲۲ ، پایان یافت. در ابتدای این نشست، علی صدیقی به نمایندگی از گروه فرهنگی و اجتماعی “باران”؛ – برگزار کننده این برنامه – پس از سخن کوتاهی در باره کارنامه هنری  هنرمند مهمان، برنامه  این دیدار و نشست را اعلام کرد و  آن گاه ” فیلم مستند ” داستان یونس” به عنوان نخستین برنامه به نمایش در آمد. این مستند که هم زمان چگونگی ساخت سریال تاریخی سردار جنگل از زبان دست اندر کاران تولید این سریال، اهمیت

بازیگری نقش میرزا کوچک جنگلی توسط  علی رضا مجلل و نیز واقعیت تاریخی آن را مورد بررسی قرار می دهد، به مدت ۴۷ دقیقه، برای اولین بار در خارج از کشور پخش شد و پس از آن پرسش هایی در باره این سریال و ایفای نقش علی رضا مجلل در این سریال و دیگر نقش های او در تلویزیون، سینما و  تئاتر مطرح شد. در پایان بخش هایی از بازیگری  این هنرمند در تئاتر سوئد، همراه با گفت وگوی یک شبکه تلویزیونی سوئدی با او پخش شد. در  این گفت و گو،  شبکه تلویزیونی مورد نظر با نمایش گوشه هایی از فعالیت هنری این بازیگر ایرانی از زمان نوجوانی در تئاتر، بازیگری و گویندگی در رادیو ، اجرای نمایش های دانشجویی و بازی در فیلم سینمایی شاید وقتی دیگر ساخته بهرام  بیضایی تا بازی در سریال های تلویزیونی وتئاتر حرفه ای در ایران را دنبال کرد و هم زمان با پخش قسمتی از مراسم اعطای “شهروند برتر خارجی تبار سوئد به علی رضا مجلل در سال ۲۰۰۸ “،  هنر بازیگری و فعالیت این  هنرمند ایرانی در عرصه تئاتر در سوئد را به نمایش گذاشت.

در بخشی از برنامه  دیدار با علی رضا مجلل در برگن که “گفت و گو با هنرمند مهمان “نام داشت، حاضران با طرح پرسش هایی، نظر این بازیگر را در باره سریال کوچک جنگلی، مستند پخش شده در باره این سریال و واقعیت تاریخی جنبش جنگل و نیز تفاوت های فعالیت هتری در ایران و کشور سوئد را جویا شدند. مجلل ساخت سریال کوچک جنگلی را  به لحاظ فنی و تکنیکی، نسبت به زمان ساخت کاری موفق ارزیابی کرد و در باره اهمیت تاریخی سریال در بیان واقعیت و وفاداری به تاریخ ، این اثر را کاری ناتمام دانست . او گفت از این که سریال کوچک جنگلی  نتوانست مرحله دوم جنبش جنگل را به تصویر بکشد از این نظر ناقص است و بسیاری از وقایع مهم جنگل  در سریال به تصویر نیامده، بنا بر این نمی توان از این نظر پاسخ قطعی ای داد.  این بازیگر هم چنین در پاسخ به پرسشی در باره ویژگی های سینمای بهرام بیضایی، آثار نمایشی وسینمایی این نویسنده و کارگردان ایرانی را منفاوت، تاثیر گذار و قدرتمند توصیف کرد و با یادآوری بازی  های خود در چند نمایش از نوشته ی بهرام بیضایی ، نقش آفرینی در فیلم سینمایی شاید وقتی دیگر  ساخته این کارگردان را تجربه ای بسیار ارزشمند دانست.

علی رضا مجلل که از سال ۱۹۸۷ در کشور سوئد اقامت دارد در باره  چند نمونه از نمایش ها که  به زبان سوئدی در این کشور  ایفای نقش کرده توضیح مختصری داد و در پاسخ به پرسشی که “سطح و فاصله کار هنری در ایران نسبت به کشور سوئد چگونه است؟”، گفت: فاصله  فعالیت هنری و به طور مثال کار نمایش در سوئد با موقعیت های مشابه در ایران، بسیار زیاد است، از این نظر باید گفت فاصله و تفاوت نظم کاری، میزان آمادگی و تعهد هنرمندان در هر عرصه ای از هنر در کشور سوئد با ایران مانند نسبت کیفی آثار هنری است که در کشور سوئد در قیاس با ایران تولید می شود.

در پایان این نشست هنری و فرهنگی که بیش از دو ساعت به طول انجامید، “صفدر صادقی ” از طرف ” کانون فرهنگی و اجنماعی ایرانیان برگن” و نیر “محبوبه گنجی” از سوی گروه برگزار کننده، به رسم قدردانی هدایایی به این بازیگر هنرمند تقدیم کردند.

Categories: ایرانیان در برگن

Tagged as:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *