ورزش

آیا میزبانی جام جهانی فوتبال برازنده ی قطر هست؟

الف – شمشیریان

اگر به اصول واساسنامه چند گانه ی فیفا نگاهی بیندازیم پی خواهیم برد که کشور هایی همانند قطر، آیا سزاوار میزبانی از بزرگترین رویداد فوتبال  جهان هستند یا خیر.

به صورت اختصار، هدف و ماموریت اصلی فیفا بر این اصول استوار است: توسعه و ترویج فوتبال در سراسر جهان  درپرتو ارزش های وحدت بخش  انسانی ،آموزشی، فرهنگی و… . کوشش برای ساختن زندگی بهتر برای مردم به ویژه  برای جوانان. فوتبال بدون تبعیض برای همه و تلاش برای کاستن تاثیرات مخرب بر محیط زیست… .

قطر با قرار گرفتن روی منابع عظیم فسیلی ،با صرف مبالغ هنگفت -۲۰۰میلیارد دلار-برای ساختن ورزشگاه های مدرن،در پی جذب نگاه جهانیان به خود است. این خواست چه برای قطری ها و چه برای هر کشور دیگر، به خودی خود امر قابل پذیرشی است، مگر آن که مهم ترین اصول ارزشی درج شده  فیفا در سایه منابع  مالی غیر ورزشی لگد مال نشود.  قطر چنان که تازه ترین خبرها نیز نشان می دهند، نه با اعتبار ورزش فوتبال در آن کشور که با ترفند پول، میزبانی باشکوه ترین تورنمنت ورزشی جهان را توانسته است کسب کند. و این اساسا خبر بسیار بدی برای فوتبال و جهان ورزش است. از ابتدا نیز معلوم بود که قطر ورزش محبوب فوتبال را ابزار سیاسی و اجتماعی خود قرار داده تا جدا از بلند پروازی های اقتصادی موقعیت کنونی و صد البته متناقض خود را به رخ جهانیان بکشد. این همان چیزی است که روح فیفا را زیر پا می نهد. از جایگاه خرد دیپلماسی قطر در جهان امروزبگذریم، این کشور در حفاظ ارزش های سنتی اسلام امکان فضای آزاد دوستداران این ورزش را نیز از آنان سلب خواهد کرد. و  جدا از این ، ورزشگاه های احتمالا لوکس مسابقات فوتبال جام جهانی در آن کشور، با کمبود شدید نیروی انسانی طرفدار فوتبال مواجه خواهند شد. این نیز اتفاقی است که نه قطر، بلکه فیفا و فوتبال جهان از آن آسیب خواهد دید.

اگر بتوان پذیرفت که  قطر  توانایی ایجاد شرایطی را دارد که این مسابقات  رادر تابستان برگزار کند و یا این که لیگ های فوتبال جهان، به خاطر گل روی این شیخ نشین خلیج فارس، برنامه های خود رابه هم زده  تا اینکه در زمستان این بازی ها برگزار شود و از سوی دیگر فراموش کنیم که  قطر در فوتبال دارای اعتباری نیست؛ به نظر نمی رسد که پرونده پرداخت های غیر قانونی پول که مغایر با اصول فیفا ست بتواند از دامن قطر و فیفا به ویژه، زدوده شود. از طرفی رفتار های غیر انسانی  صورت گرفته  با کارگران خارجی  در ساخت ورزشگاه ها ی قطر،که  طبق برآوردهای سازمان جهانی کار ،تا سال ۲۰۲۲ چهار هزارکارگر در راه ساختن بنا های ورزشی بخاطر رفتار غیر انسانی صاحبان کار، جان خود را از دست خواهند داد پرونده سیاهی در کارنامه فیفا ثبت خواهد کرد. با این وجود، چشمان نگران  و روح هوشیار جهانیان به ویژه طرفداران ورزش پاک،  منتظرند دریابند تا  فیفا که مدیریت این بزرگترین رویداد فوتبالی را بعهده دارد ، خواهد توانست خود را از آلودگی به پول های سیاه برهاند، یا خیر!

 

 

برچسب‌ها, ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *