یادداشت ما

جنگ مذاهب! اسلام، دینی که از نو باید شناخت

(۱)
آرامش با منطق جنگ ناممکن است
عکس ها و فیلم های کشتار غیر نظامیان و کودکان  در غزه هر روز دهها هزار بار از طریق رسانه های رسمی و اجتماعی وارد زندگی مردم جهان می شود و دل بینندگانش را بدرد می آورد. این که دولت  نتایاهو خواسته است گروه حماس را از مردم و دولت نیمه رسمی محمود عباس در فلسطین جدا سازد و از طریق سرکوب نظامی تکلیف اسرائیل با  این گروه را  یکسره کند، تاکنون – در بیست و هشتمین روز جنگ – نتیجه عکس داشته است. اسرائیل با هراتهامی علیه حماس هم چون  تروریست بودن  این گروه  و این که حماس از مناطق انسانی مانند مدارس، مساجد، بیمارستان ها به عنوان سپر نظامی استفاده می کند، نمی تواند کشتار غیر نظامیان و کودکان را توجیه کند. این که حماس همواره فرصت شکل گیری دولت فراگیر در فلسطین را به هم ریخته  و برای صلح درازمدت هیچ شرطی جز جنگ و نابودی اسرائیل ندارد، بازهم به معنای حقانیت جنگ از هر دو سو نیست. منطق جنگ تنها در آسیب زدن و کشتار است. اسرائیل تردیدی نیست که در جنگ با فلسطین از نظر نظامی  دست بالا را دارد و در برابر هر کشته خود ۲۰ کشته می گیرد اما اگر تمام مردمان غزه را هم بخواهد در این جنگ بکشد، نه جنگ پایان خواهد یافت و نه حتا حماس نابود خواهد شد.تجربه این همه ی جنگ در آن منطقه حساس بیش از هر چیز نشان داده که آرامش در آن جا با منطق جنگ ناممکن است.

(۲)

 اسلام، دینی که از نو باید شناخت

کشتار یک ماهه  جنگ اسرائیل و حماس تنها کشتار و جنگ در منطقه خاورمیانه نیست. در یک ماهه گذشته بسیار بیش تر و حتی وحشیانه تر از جنگ غزه، در عراق و سوریه مردم عادی و نظامی  توسط گروهی که  یکباره به خلافت اسلامی رسیده کشته شده اند. روزهای نخست کشتار گروه داعش رسانه های جهان را شدیدا متوجه خود کرد اما با جنگ غره  -که همیشه در گیری و کشتار در آن جا رسانه ای تر از هر جای دیگری بوده -، اخبار جنایات خلافت اسلامی را در رسانه ها کم رنگ تر کرده است.

از این گذشته، این که به طور رعد آسا یک گروه انشعابی از القاعده پس از مدتی نه چندان طولانی،  نیمی از یک کشور به نام عراق را فتح می کند  و بخش های مهمی از یک کشور دیگر به نام سوریه را به کنترل خود در می آورد ، به خودی خود  اتفاق  شگفت انگیزی در جهان سیاسی امروز است.  این شگفتی هنگامی بیش تر می شود که بیادآوریم چگونه در کشوری که امریکا و غرب  با کشته دادن نیرو نظامی و هزینه صدها میلیارد دلار برای بیرون راندن صدام  و فراهم آوردن دولتی به زعم خود  دمکراتیک  صرف آن جا کرده بودند، امروز  دربرابر این گروه تروریستی تصرف کننده نیمی از عراق سکوت کرده اند.  با این سکوت و بی عملی کشورهای پیش تر فعال در آنجا، تنها این فرضیه را می توان پذیرفت که  سه قسمت شدن عراق شامل عراق شیعه، عراق سنی و عراق کردستان چیزی است که غرب از آن خشنود خواهد شد.

از میان همه اخبار فاجعه بار هر روزه از خاورمیانه،  یکی از زشت ترین آنها  اجرای قوانین  بسیار سخت گیرانه، اسلام آوری   یا  مرگ  مسیحیان  و  تخریب بناها های باستانی ، کلیسا ها و اماکن تاریخی  و باستانی ادیان دیگر توسط جنگجویان داعش یا خلافت اسلامی  است. با ظهور خلافت اسلامی  و ادعای  رهبری جهان اسلام ، با “ابوبکر البغدادی”  و قرائت  تازه اش در نابودی خانه خدا، اسلام نشان داد  دینی است که همواره می بایست آن را از نو شناخت. در هر صورت، جنگ در خاورمیانه  همواره یک پای ثابت به نام دین دارد.  

 

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *