ایرانیان در برگن

افزایش کمک مالی نروژ به آسیب دیدگان جنگ داعش در عراق

وزیر خارجه نروژ بورگه برنده  Børge Brende اعلام کرد که کشورش بجز کمک ۶۰ میلیون کرونی که در ماه ژوئن به عراق اهداء کرده  اکنون ۵۰ میلیون کرون دیگر به این کمک اضافه  خواهد کرد.

او گفت دلیل کمک های نروژ به خاطر آن است که  تعداد زیادی از مردم کشور عراق با تهدیدها ی گروه دولت اسلامی(داعش) مجبور به ترک خانه های خود در شمال عراق شده اند که   دبیر کل سازمان ملل  نیز در یک اطلاعیه سرکوب سیستماتیک اقلیت های مذهبی و مخالفین دولت اسلامی را به شدت محکوم کرد.

وزیر خارجه ی نروژ اضافه کرد؛ هم اکنون ما شرایط بی نهایت دشواری را شاهد هستیم  و جهان نمی تواند به سادگی تنها تماشاگر این رخدادها باشد. نروژ با دبیر کل سازمان ملل در ابراز وخامت شرایط در عراق هم صدا می شود. نروژ با شدت تمام اقدامات گروه دولت اسلامی و گروه های وابسته را محکوم می کند.دبیر کل سازمان ملل به وضوح اقدامات این گروه علیه اقلیت ها را به مثابه اقدام علیه بشریت اعلام کرده است . این اقدامات باید فوراً متوقف شود و تحقیقات بین المللی در این مورد باید صورت گیرد. افرادی که دست به این جنایت ها زده اند باید دستگیر و مجازات شوند.

دبیر کل سازمان ملل از کشورهای جهان در خواست کرده است که از دولت مرکزی و مردم عراق حمایت کنند و از درد ورنج مردم عراق بکاهند.

نروژ در ماه ژوئن مبلغ ۶۰ میلیون کرون نروژ به صورت اضطراری به عراق کمک کرده بود.

آقای برنده افزود، ما اکنون کمک بشر دوستانه به عراق را ۵۰ میلیون کرون افزایش می دهیم. این مبلغ از طریق کانالهای سازمان ملل متحد، صلیب سرخ، سازمان کمک رسانی نروژ و سازمان های دیگر که در منطقه حضور دارند هرچه سریع تر به دست آسیب دیدگان خواهد رسید.

منبع/نروژ نیوز

ترجمه/سام احسنی

برچسب‌ها, , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *