دانشمندان دانشگاه تنسی امریکا: احتمال نابودی بشر تا چند قرن دیگر!

20-space-gtv2

دانشمندان می گویند، یک شهاب سنگ غول پیکر با سرعت تمام به سوی زمین در حرکت است که می تواند به زندگی بشر روی این سیاره خاتمه دهد.

دانشمندان در دانشگاه تنسی آمریکا معتقدند که هدف قرار دادن این شهاب سنگ می تواند به مراتب تبعات مهیب تری داشته باشد و باعث شود و کره ی زمین با چند برخورد به جای یک برخورد مواجه شود. آنها معتقدند که با ایجا تغییرات در سطح این شهاب سنگ می توان از واحد نگاه داشتن این شهاب سنگ کاست و موجب شد که این سنگ در فضا از هم بپاشد.

1950-DA

تصویر شهاب سنگ ۱۹۵۰ DA (ناسا)

آنها مدتی است که شهاب سنگ ۱۹۵۰ DA را مطالعه می کنند، این شهاب با شانس ۱ به ۳۰۰ در سال ۲۸۸۰ میلادی به زمین خواهد رسید. البته این احتمال که این شهاب حتماً به زمین برخورد کند کمتر از این است که فردی در آمریکا به طور اتفاقی مورد هدف گلوله قرار بگیرد.

این شهاب سنگ با قطر یک کیلومتر با سرعت ۹ مایل در ثانیه در حرکت است که بسیار نزدیک به سرعت حرکت سیاره ی زمین است. این برخورد می تواند میزان ۴۴،۸۰۰ مگاتون تی ان تی قدرت داشته باشد و باعث به وجود آمدن سونامی های عظیم، تغییرات شدید جوی و در مجموع نابودی نوع بشر شود.

اما با در دست داشتن ۳۵ نسل درپیش، دانشمندان مطمئن هستند که می توان جلوی این حادثه را گرفت.

در گذشته نمونه های کوچکی از خطرات کهکشانی مانند شهاب سنگ های کوچک رویت شده اند و لی هیچ کدام در این ابعاد نبودند.

دکتر بن روزیتیس پژوهشگر  در این مورد می گوید، شهاب سنگی که در فوریه ی ۲۰۱۳ در چلیابینسک روسیه فرود آمد، این سئوال را برای ما مطرح کرد که چگونه باید با این پدیده برخورد کنیم. این موضوع که چه عاملی موجب فشرده ماندن شهاب سنگ است می تواند به ما کمک کند که چگونه باید در مورد آن عمل کنیم.

در برخورد شهاب سنگ در شهر چلیابینسک و انفجار آن در بالای سطح شهر انرژی ی معادل ۳۰ برابر بمب اتم هیروشیما آزاد شد و موجب زخمی شدن ۱۵۰۰ نفر گردید. این شهاب با سرعت ۱۹ کیلومتر در ثانیه وار جو شد و انفجار آن بین ۵۰۰ و ۶۰۰ هزار تن، تی ان تی قدرت داشت. افرادی که درست در زیر این انفجار قرار داشتند بی هوش شدند و تعدادی نیز دچار سوختگی و یا آسیب از ناحیه ی چشم شده اند. همینطور این انفجار موجب شکسته شدن شیشه ها تخریب برخی ساختمان ها نیز گردید.

منبع/ایندیپندنت

ترجمه/سام احسنی

Categories: خبر, دانش و فن آوری

Tagged as: , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *