دانشجویی که حکم اخراج از نروژ را دارد: من نه نماینده دولت ایران هستم و نه درسم ربطی به تکنولوژی حساس دارد

 

 دانشگاه تروندهایم .  نروژ

 

ماجرا چیست؟

گاهنگ: حدود دو سال قبل  بود که بعضی از احزاب و مسئولان امنیتی کشور نروژ اعلام کردند که تخلفاتی هدفمند در تغییر رشته های تحصیلی دانشجویان ایرانی در نروژ  صورت گرفته  که  پس از این دانشجویان شناخته شده در این زمینه ، با واکنش امنیتی و اخراج از کشور مواجه  خواهند شد.  مسئله این بود که  سیاست مداران و دستگاه امنیتی نروز به این نتیجه  رسیده بودند که تعدادی از دانشجویان ایرانی با تحصیل در بعضی از رشته  دانشگاهی در نروژ خواهند  توانست در انتقال فن آوری  حساس به  ایران  در راستای اهداف هسته ای جمهوری اسلامی  به آن رژیم کمک کنند.  در این میان پلیس امنیت نروژ حدود یک سال قبل اعلام کرد  شواهدی وجود دارد نشان می دهد که تعدادی از دانشجویان ایرانی پذیرفته شده در دانشگاه های تروژ  پس از پذیرش از یک دانشگاه ، بعد از مدتی رشته ی قبلی خود رها کرده و به  طور “هدفمند “وارد یک رشته ی علمی  حساس  شده اند. با این گفته های  مسئولان کشوری و امنیتی نروژ در رسانه ها ، روند سخت گیری و اخراج  دانشجویان  ایرانی با سر کار  آمدن دولت  ائتلافی  – راست و راست میانه – از اکتبر گذشته  در  نروز، سرعت بیشتری یافته  و اکنون ۱۴ دانشجو ی ایرانی در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد با حکم اخراج کشور نروژ روبرو اند. از سوی دیگر دانشجویانی که پرونده تحصیلی آنان شامل  این حکم شده  و اکنون با اخراج  از نروژ روبراند،  نسبت به  چنین حکمی معرضند و در دو ماه اخیر در واکنش به این اقدام توانسته اند  نظر رسانه های نروژی را به خود جلب کنند.

 

 

حمیده کفاش دانشجوی سال اول دوره دکترای  مهندسی مواد  دانشگاه تروندهایم در کشور نروز از جمله ۱۴  دانشجوی ایرانی است که باید  با تحصیل نیمه کاره خاک این کشور را ترک کند. او حدود ۱۰ ماه قبل به نروز آمد و اکنون در تکاپوست تا شرایط خود را  که معتقد است درس دانشگاهیش ربطی به انتقال تکنولوژی حساس به جمهوری اسلامی ندارد، به مسئولان سیاسی و امنیتی نروژ بقبولاند تا بتواند در نروژ بماند.  گاهنگ با دو  دانشجویی که شرایط مشابه اخراج از خاک نروز را دارند تماس گرفته تا درباره  چند و چون ماجرا و موقیعت خود با این نشریه اینترنتی گفت و گو کنند که از میان یک دانشجو ترجیح داد فعلا از گفت و گو ی رسانه ای دوری کند اما حمیده کفاش به پرسش های ما پاسخ گفت.

 

حمیده کفاش، یکی از ۱۴ داشنجوی ایرانی که که با حکم اخراج  از کشور نروژ روبرو است

من…

من حمیده کفاش هستم. نوامبر (۲۰۱۳) با ویزای  کار سریع  به نروژ آمدم  برای خواندن دکتری در رشته مهندسی مواد.  چون استادم عجله داشت که پروژه زودتر شروع بشه از نروژ برای من درخواست ویزای موقت کرد.. تا اینکه بعد از هشت ماه جواب آمد که با درخواست ویزای دائمی کارم مخالفت شده به دلیل اینکه ممکنه  من بخواهم اتکنولوژی حساس! را  به ایران منتقل کنم. بصورت همزمان این نامه برای ١٣ نفر دیگه هم رفت. در حالیکه پروژه من کاملا محیط زیستی هست.  همگی ما و دانشگاه به شدت “شوکه” شدند. در دانشگاه ntnu  ( دانشگاه  تروندهایم)  برای هفت دانشجوی ایرانی دکتری  نیز این اتفاق افتاه.  دانشگاه از طرف ما به این تصمیم اعتراض کرد.”

قانون چه می گوید؟

این گروه از داشنجویان ایرانی برای رفع مشکل خود از مجاری قانونی،  پرونده خود را به یک وکیل (    Brynjulf  Risnes )  سپرده اند. این وکیل   پیش از این در گفت و گو با سایت  خبری داشنگاه تروندهایم اعلام کرده بود موارد ی که این دانشجویان ایرانی به آن متهم شده اند به لحاظ قانونی شفاف نیست و خود تکنولوزی حساس به چه چیز گفته می شود نا روش است. با این وجود حمیده کفاش در برابر پرسش ما که قانون نروژ در این باره چه  نظری دارد  و تا کنون پاسخ مقامات نروز چه بوده، می گوید: ”

این قانون به تحریم ها بر می گردد ولی ما بحثی در مورد تحریم نداریم. ما می گوییم که رشته های ما شامل تحریم نمی شود و اصولا هر دانشی که در دانشگاه کسب می شود عمومی هست و دست ر سی به آن  ازاده.  نروژ طبق قوانین خودش موظفه که هر فرد و پرنده و پروژه اش را مجزا بررسی کنه!  اساتید دانشگاه به کرات اعلام کرده اند که کار ما به هیچ عنوان حساس نیست.

 

 

برخورد سیاسی با موضوع آکادمیک

از  او پرسیدیم که آیا وی  تصور می کند با او  و دانشجویان دیگر ایرانی که با حکم اخراج روبرو اند  برخورد سیاسی صورت گرفته و چنین برخوردی آیا ا  احکام حاصل رویکرد سیاسی / تحریمی به یک موضوع دانشگاهی و آکادمیک است واین حکم  در موقعیت تحصیلی آنان چه تاثیری می گذارد؟ می گوید:

“این رفتار کاملا سیاسی هست. ما آدم های عادی هستیم و تمام عمرمان رو درس خوندیم. ما نماینده دولتمان و عملکردش نیستیم. مسئول نیستیم. هما ن طور که نروژی ها مسئول عملکرد دولتشون نیستند. این مسئله رو نباید سیاسی کند. البته من به هر کشوری حق میدهم که بک کیس های افراد برای کسب ویزا  چک کنند و هر گونه بررسی. دیگر.  ولی پاسخ منفی و اخراج کردن یه سری ادم که دارند رشته های  معمولی می خوانند فقط به خاطر ایرانی بودن درست نیست. اما حرف ما به پلیس امنیت این هست که اعتماد کنن به اساتید دانشگاه ها ! این یک سنت دیرینه بوده در جهان که دانشگاه تصمیم می گیرند  که چه کسی شایستگی این را داره که در یه رشته ادامه بده یا نه، نه پلیس امنیت!”

 

آیا  پیشنهاد تغییر رشته داده اند؟  دانشجویان معترض به غیر از اقدام وکیل، چه کرده اند؟

 

  دو دانشجوی ایرانی هنگام تحویل امضا های جمع آوری شده به مسئولان نروژی

 

“نه، بحث تغییر رشته مطرح نشده هیچ وقت. آن ها می خواهند اخراج کنند.  ما در ابتدا بعد از شروع این جریان طبق توصیه دانشگاه اطلاع رسانی کردیم . با رسانه ها. با تی وی ٢  نروژ مصاحبه کردیم و NRK و کلی روزنامه. بعد در فیس بوک کمپینی تشکیل دادیم با عنوان stop educational discrimination against iranian students in Norway! طوماری نوشتیم و ١٣٠٠٠ امضا از سراسر جهان جمع اوری کردیم. روز چهارشنبه ( بیستم اوت ) به اسلو رفتیم و طومار و امضاها رو به دفتر نخست وزیر و کمیته تخصیل پارلمان تحویل دادیم.  چند نفر از دوستانمون به کمک فعالیت های کمپین جواب اعتراضات شان  مثبت شده و می توانند به درسشان ادامه بدهند.  ولی بعضی هنوز منتظرند و بعضی هم  پاسخ اعتراض شان  منفی شده.  با وکیل  صحبت کردیم و ایشان وکیل دانشجوهای  منفی گرفته  ایرانی شده اند  و قرار هست که نهایتا کیس ها را  به دادگاه ببرند. اگر پلیس امنیت دلایلی دارد  باید این دلایل را  به دادگاه ببرد.”

ایرانی های دیگر هم نگرانند!

 این دانشجوی ایرانی در پایان  می گوید: “با کمک دوستانمان و دانشگاه انشاله تا آخرش میریم و پیروز می شیویم.  این موضوع فقط مربوط به تا زه واردها نیست. دوستی دکترا خودش را  رو تمام  کرده و در  نروژ کار پیدا کرده بعد از یک سال کار به دلیل مشابه  برایش حکم اخراج آمده ! دوستی بعد از پایان  فوق لیسانس  در نروژ، کار گرفته بود با این حکم روبرو شده . حالا ایرانی ها  دیگر ،آن هایی که حتی در حال حاضر مشکل ویزا  هم ندارند به شدت نگرانند. “

———-

Categories: ایرانیان در برگن

Tagged as: , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *