ادبیات

حاتمی کیا می خواهد سرداران سپاه را در برابر عباس کیارستمی قرار دهد

 

ابراهیم حاتمی کیا وقتی در پاسخ به سخن عباس کیارستمی در باره ماهیت بیهوده جنگ هشت ساله  ایران و عراق در می ماند به شیوه یک خدمتگزار نظام به مقامات حکومتی و امنیتی متوسل می شود و در واقع  از سرداران سپاه  و مدافعان جنگ می خواهد تا در محکومیت سخن کیارستمی وارد میدان شوند. اکنون مشخص می شود که پیام چند روز قبل سردار قاسم سلیمانی در ستایش از سینمای مقاومت ابراهیم حاتمی کیا، در واقع پاسخ غیر مستقیم فرمانده سپاه قدس به اظهارات ضد جنگ  عباس کیارستمی بوده است.

عباس کیارستمی در یک کنفرانس سینمایی در خارج از کشور در محکومیت سینمای جنگ یا “دفاع مقدس” با اشاره به شخص ابراهیم حاتمی کیا به عنوان فیلمساز این ژانر گفته است :” ساختن فیلم برای جنگی بیهوده  هیچ افتخاری ندارد”.

اکنون حاتمی کیا که از سخنان عباس کیارستمی برآشفته شده به رسم وابستگان حکومتی تلاش دارد تا نیروهای امنیتی، سپاهی و سیاسی را در برابر این فیلمساز بین المللی ایران قرار دهد و از این طریق از او انتقام بگیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم حاتمی‌کیا در اختتامیه جشنواره فیلم مقاومت در انتقاد به صحبتهای اخیر عباس کیارستمی گفت: عزیز کرده ای از سینمای ایران، اخیرا حرفهایی زده و شهدا را قربانی جنگ دانسته است. من مصاحبه این کارگردان را چندین بار دیدم. البته همیشه می دانستم که جریانی وجود دارد که نسبت به جنگ و دفاع مقدس بی تفاوت است.

او ضمن یادآوری جوابز جهانی فیلم های عباس کیارستمی که توانسته “پرچم ایران را با افتخار در جهان برافرازد”،گفت : اما آنچه در حال حاضر درباره شهدا گفته غیر قابل چشم پوشی است. من از همین تریبون از وزیر ارشاد، رییس سازمان سینمایی و دیگر مسئولان ارشد سینمای ایران می خواهم که مواضع خود را  صراحتا درباره اظهارات اخیر این کارگردان بیان کنند”.

ناگفته پیداست این شیوه از رفتار ابراهیم حاتمی کیا، معنای خاص، زشت و ناپسندی در فرهنگ ایرانی دارد. او هر چند در ظاهر امر از مسئولان سینمایی کشور خواسته است تا در برابر کیارستمی برخیزند اما در واقع او از این طریق به تحریک سرداران سپاه پاسداران  و مدعیان و مدافعان نظامی  و سیاسی جنگ هشت ساله ایران و عراق دست زده است تا  تکلیف خود را با سخنان عباس  کیارستمی روشن سازند!  این جاست که تفاوت یک فیلمساز وابسته به ایدئولوژی نظام با یک هنرمند مستقل مشخص می شود.

اکنون مشخص می شود که پیام چند روز قبل سردار قاسم سلیمانی در ستایش از سینمای جنگ ابراهیم حاتمی کیا، در واقع پاسخ غیر مستقیم فرمانده سپاه قدس به اظهارات ضد جنگ  عباس کیارستمی بوده است.

برچسب‌ها, ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *