نامه صادق هدایت به حمید مصدق؟! اظهار فضل امیر قلعه نویی!

گاهنگ/ معلوم نیست چرا یک عده که هیچ اطلاعی از رشته های غیر تخصصی خود ندارند سعی می کنند خود را عالم و آگاه به امور دیگر هم نشان دهند. به خصوص برای کسانی که چهره رسانه ای محسوب می شوند احتیاط و اطلاع و گزیده گویی و در حد خود سخن گفتن چیز بسیار خوبی است. عده ای، هر سطحی از سخن کج و کوله خود  را نشان برخ کشیدن اطلاعات خود  و به روز بودن خود تلقی می کنند و البته در مواردی به راحتی و سادگی دست خود را رو می کنند. نمی خواهیم بگوییم امیر قلعه نویی مربی تیم فوتبال مصداق تمام قد این ماجراست، او اما از جمله کسانی است که گاه با اصطلاحات غیر فارسی و غیر فوتبالی آشکارا  و غیر لازم ، می خواهد دانشش را روزآمد معرفی کند. در حوزه تخصص و دانش او جای هیچ اشکالی نیست اما او وقتی می خواهد در باره یک موضوع ادبی – تاریخ ادبیات معاصر – صحبت کند شاید بهتر است به نوشته های فیسبوکی یک عده ناآگاه که همه ی علوم و کلمات قصار را به ” دکتر حسابی ” و علی شریعتی متصل می کنند اطمینان نکند.

در تازه ترین صحبت های قلعه نویی سرمربی تیم فوتبال استقلال ،در عصر روز جمعه – پس از بازی استقلال و سپاهان – او در برابر این پرسش که” سردار آزمون می گوید او کاشفش نبوده”، بسیار راحت می توانست بگوید من مربی ای  بوده ام که در سطح اول فوتبال کشور او به  میدان فرستادم  و از این نظر به استعدادش پی بردم. اما قلعه نوعی در پاسخ این موضوع کار خودش را مشکل می کند و این گونه( به نقل از سایت ورزش سه# )  پاسخ می دهد:

من کی گفتم سردار را کشف کردم

مگه من کریستوف کلمب هستم که سردار آزمون را کشف کنم. مگر آزمون آمریکا بوده. یک روزی صادق هدایت در نامه ای به حمید مصدق وضعیت ما را گفت. آقای ضیا من کی این حرف را زدم.”

نکته شگفت انگیز در همین حرف قلعه نویی ادعای نامه صادق هدایت به حمید مصدق است! هدایت که معروف است برای  هر کسی تره خرد نمی کرده،کجا و حمید مصدق کجا! منظور همسنگی ادبی این دو نیست؛ منظور دوره سنی آن دوست. مثلا هدایت در آخرین روزهای زندگی اش با نوجوانی که هنوز شاعر هم نشده بود – زمان  خودکشی منجر به مرگ هدایت، حمید مصدق به تقریب باید نوجوان بوده و یا حداکثر اولین سال های جوانی اش را پشت سر می گذاشته – نامه نگاری داشته! مصرف اطلاعات ” فست فودی” ی در اینترنت کار به دست بعضی ها می دهد!

————-

#- این احتمال هم وجود دارد که سایت مزبور در انتقال سخن قلعه نویی دچار اشتباه شده  یا سخنش را ناقص درج کرده باشد.

Categories: اجتماع, ورزش

Tagged as: , ,

2 replies »

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *