مورتن تیلدام، کارگردان نروژی سینما در انتظار دریافت اسکار

Bilderesultat for morten tyldum
مورتن تیلدام کارگردان نروژی نامزد اسکار

گاهنگ/ فیلم” بازی تقلید“( The Imitation Game) با نامزدی در بخش بهترین کارگردانی در  فستیوال اسکار ۲۰۱۵ ، منتظر دریافت این جایزه مهم برای سازنده نروزی خود مورتن تیلدام ( متولد نروز ، برگن ۱۹۶۴ ) است.

فیلم بازی تقلید که به زندگی یک ریاضی دان انگلیسی به نام آلن تورینگ در جنگ جهانی دوم  و تلاش وی برای گشودن رمزهای محرمانه آلمان نازی می پردازد، یکی از پنج فیلم برجسته امسال برای دریافت بهترین کارگردانی در فستیوال سینمایی اسکار است. مورتن تیلدام برای دریافت این جایزه مهم می باید کارگردانان صاحب نامی چون آلخاندرو گونزالز اینیاریتو ، وس اندرسون، ریچارد لینکلیتر و  بنت میلر را پشت سر بگذارد.

 بندیکت کامبریچ و کیرا نایتلی بازیگران بازی تقلید

مورتن تیلدام که متولد کشور نروژ و بزرگ شده در شهر برگن و جزیره “سوترا”  است از ۲۰ سالگی به  امریکا  مهاجرت کرده و با همسرش ” جین” و پسرش ” بنیامین ” در شهر لس آنجلس زندگی می کند. این کارگردان ۴۶ ساله سینما که از جمله فیلم ” هد هانترز ” محصول مشترک نروز و سوئد را نیز در کارنامه دارد تاکنون نامزد دریافت جایزه در فستیوال اسکار نبوده است. پیش از موفقیت مورتن تیلدام  به عنوان یکی از پنج کارگردان نامزد دریافت اسکار، سینمای نروز  در سال ۲۰۱۵ با فیلم مستند “هواپیماهای بدون سرنشین” توانسته بود با ساخته ” تونیه هسن”  از شهر برگن و کسب جایزه بهترین فیلم  مستند جشنواره فیلم برلین نظر ها به خود جلب کند.

https://i2.wp.com/p3.no/filmpolitiet/wp-content/uploads/2012/12/alan_turing.jpg?w=700

آلن تورنیگ، ریاضی دان انگلیسی در زمان جنگ دوم جهانی که فیلم تقلید بازی از روی زندگی واقعی او ساخته شده است

 

در باره دریافت جایزه بهترین کارگردان اسکار در سال ۲۰۱۵ گفته می شود  شانس “ریچارد لینکلیتر”  کارگردان فیلم ” پسر بچگی” که  در این فیلم او روند ۱۲ ساله زندگی یک نوجوان را در یک درام اجتماعی و خانوادگی به تصویر می کشد بیش از دیگران است. لینکلیتر ضمن  خلاقیت در به تصویر کشاندن زندگی ۱۲ ساله همه ی شخصیت های فیلم، توانسته است واقعیت های زندگی طبقه متوسط امریکایی را به دور ار کلیشه های رایج سینمای هالیوود به نمایش درآورد.

 

Categories: ادبیات, سینما

Tagged as: , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *