حضور زنان در ورزشگاه ها مجاز شد

... حق تماشای والیبال در ورزشگاه را دارند

گاهنگ/ درپی فشار های طرفداران حقوق زنان و مجامع بین المللی از حقوق بشر  به مقامات ایرانی ،ورود زنان ایران به ورزشگاه ها آزاد گردید. تاکنون بخاطر ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه ها بسیاری از مسابقات آسیایی و جهانی  که امکان برگزاری آن در ایران وجود داشت بخاطر همین سیاست متحجرانه  از ایران سلب گردید.

طی دوسال اخیر اعتراض بانوان ایرانی و فعالان جامعه مدنی علیه این نابرابری، افزایش بشتری یافت و فریاد های زنان در برابر ورزشگاه ها جهت حضور به عنوان تماشاگر به گوش مسئولان فدراسیون های ورزشی جهان رسید. یک از مشهور ترین اعتراض ها حضور گسترده زنان در مقابل ورزشگاه سرپوشیده دوازده هزاذر نفری تهران برای بزای تماشای مسابقات جهانی والیبال بود. در آن اعتراض دهها  فعال  حقوق زنان دستگیر شدند که مهم ترین آن بازداشت و زندانی شدن غنچه قوامی بود که زنادن او ماه ها به طول انجامید. با این حال اکنون که حضور زنان ظاهرا با همراهی خانواده مسیر شده به نظر می رسد ” همراه خانواده” یک راهکار شرعی برای حضور بانوان در سالن ها  و ورزشگاه های ایران است، چرا که  به طور قطع طی مدتی کوتاهی این تماشای خانوادگی به حالت عادی  تغییر خواهد کرد  و حق زنان به عنوان یک حق انسانی و شهروندی در عمل کسب خواهد شد. خبر زیر در وب سایت نود به نقل از خبرگزاری دولتی ایرنا،ساعتی قبل منتشر شده است:

زنان ایرانی در ورزشگاه های ایران در ...

بنا به گزارش وبسایت رسمی برنامه نود – معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهش وزیر ورزش و جوانان از تایید طرح پیشنهادی این وزاتخانه برای حضور خانم ها و خانواده ها در سالن های ورزشی از سوی شورای امنیت کشور خبر داد و گفت: این طرح امسال اجرایی می شود.

به گزارش وب سایت نود و به نقل از ایرنا، عبدالحمید احمدی روز شنبه افزود: سال گذشته وزارت ورزش وجوانان آیین نامه جامع خود را برای حضور خانواده ها و زنان در سالن های ورزشی به شورای امنیت کشور ارائه کرد که خوشبختانه اواخر سال ۹۳مورد تایید این شورا قرار گرفت.

وی یادآور شد که این طرح با در نظر گرفتن تمامی جوانب و با رویکردی ایجابی تنظیم شده است.

وی با بیان اینکه سالن های ورزشی را باید به سمت حضور خانواده ها برد تا با خروج از حالت تک بعدی فضای سالن های ورزشی تلطیف شود، افزود: این طرح مجموعه ای از ملاحظات فرهنگی، اجتماعی و شرعی است، البته در برخی رشته های ورزشی نه خانواده ها طالب حضور هستند و نه امکان حضور وجود دارد، زیرا تعدادی از این ورزش ها مردانه است.

معاون وزیر ورزش و جوانان در باره اینکه آیا این طرح در سراسر کشور اجرایی می شود یا خیر؟ گفت: پیش بینی هایی در این زمینه صورت گرفته است و حضور خانم ها و خانواده ها در سالن های ورزشی به تناسب رشته ها بستگی دارد که ما نیز تصمیم داریم این طرح را در سال جاری اجرا کنیم.

سال گذشته اعلام شد که برخی مجامع بین المللی ورزشی از جمله فدراسیون بین المللی والیبال از ایران خواسته اند تا زمینه حضور بیشتر زنان را در سالن های ورزشی با توجه به آیین نامه ها و مقررات بین المللی ورزشی مهیا کند.

غنچه قوامی به قید وثیقه از زندان آزاد ...

معاون فرهنگی،آموزشی و پژوهش وزیر ورزش وجوانان بهمن ماه سال گذشته با یادآوری اینکه این وزرات خانه آیین نامه جامع خود را برای حضور خانواده ها و زنان درسالن های ورزشی به شورای امنیت کشور ارائه کرده است،گفته بود که منتظر اعلام نظر مراکز ذیصلاح در این باره هستیم.

احمدی در باره مهمترین برنامه های این وزاتخانه در سال جاری خاطرنشان کرد: برنامه های متعددی در دستور کار این وزارت خانه قرار دارد که به ترتیب اولویت در شورای معاونین مطرح و دنبال می شود.

وی به برگزاری نخستین نشست شورای معاونین در سال جاری که امروز برگزار می شود اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین موضوعات این نشست بررسی اصلاح اساسنامه فدراسیون ها است که جزو اولویت اصلی این وزارتخانه خواهد بود.

معاون وزیر ورزش ازدیگر برنامه های این وزراتخانه را پیگیری و حمایت های لازم درباره کسب سهمیه المپیک ریو برشمرد و گفت: ساماندهی باشگاه های خصوصی که خدمات عمومی ورزشی ارائه می کنند از دیگر برنامه هاست.

به گفته معاون وزیر ورزش و جوانان دنبال کردن موضوعات آمورزشی برای مدیران و مربیان به طور تخصصی تر نیزازدیگر مواردی است که در دستور کار این وزاتخانه قرار می گیرد.

 

Categories: اجتماع, ورزش

Tagged as: , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *