زندگی”لاله”،خواننده ایرانی تبارمعروف سوئد در تلویزیون

“من به راه خود می روم”

دختری ایرانی که چهره ای کم و بیش غمگین و صدایی محزون دارد درحال حاضر یکی از مشهور ترین ستاره های موسیقی در کشور سوئد و معروف ترین شخصیت ایرانی در این کشور است.

هفته گذشته فیلم زندگی ” لاله”( پورکریم) خواننده معروف سوئد از شبکه تلویزیونی NRK2 نروژ پخش شد.در این فیلم – من به راه خود می روم – او از زندگی شخصی و هنری خود سخن گفت؛ از پدر و مادرش که به دلیل سیاسی بودن ناچار شده اند در اوایل دهه هشتاد به کشور همسایه شوروی بگریزند. و  این که دوران کودکی اش را با سختی در کمپ های پناهجویی جمهوری های شوروی سابق  گذرانده و پس از آمدن به سوئد از چهارده سالگی موسیقی را در شهر یوتوبورگ با جدیت آغاز کرده …
لاله ( متولد ۱۹۸۲  بندر انزلی) دختر زنده یاد هوشنگ پورکریم -مردم شناس شناخته شده – است. به جز توانایی های هنری لاله در بازیگری و نوازندگی و خوانندگی به زبان های سوئدی، اسپانیایی، انگلیسی و فارسی؛در شخصیتش هم منش و رفتاری وجود دارد که او را در میان مردم این کشور به چهره ای محبوب تبدیل کرده است. لاله در میان دولت مردان کشورهای اسکاندیناوی هم از احترام و اعتبار برخوردار است. در صحنه ای از فیلم زندگی لاله ( من به راه خود می روم) ، دیدار “ینس استولتنبرگ”نخست وزیر پیشین نروژ ( دبیرکل کنونی ناتو ) در پشت صحنه کنسرت با این خواننده ایرانی تبار، یک نمونه از میزان احترام و محبوبیت لاله در میان نخبگان اسکاندیناوی است.

لاله پورکریم که امروز به عنوان خواننده پاپ شاخته می شود با آهنگ Live tomorrow راه شهرت را بر خود بازکرد. این آهنگ پس تولید در سال ۲۰۰۶  به سرعت شهرت یافت و تاکنون ویدئو آن در یوتیوب توانسته نزدیک به ۳ میلیون بازدید کننده را به خود جلب کند.فیلم زندگی لاله پورکریم  که ۴ آوریل از شبکه دوم نروژ به نمایش در آمد، متاسفانه پخش فایل آن در خارج از این کشور ناممکن است. برای کسانی که نمی توانند این فیلم را در نشانی زیر تماشا کنند، خوب است جهت آشنایی با این هنرمند ایرانی تبار، کلیپ یکی از ترانه معروف او را در این صفحه ببینند:

نشانی فیلم:

 

http://tv.nrk.no/program/KOID20008514/laleh-jeg-gaar-min-egen-vei

 

یک ترانه سوئدی: برف

یکی از ترانه های مشهور لاله به زبان انگلیسی

Categories: ایرانیان در برگن

Tagged as: , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *