ادبیات

ممنوعیت کنسرت شجریان در ایران،ایرانی ها را به ترکیه کشاند

حسن روحانی “در زمان تبلیغات انتخاباتی و همچنین در فیلم تبلیغاتی‌اش از صدای محمدرضا شجریان استفاده کرد و از دوست داشتن صدای شجریان گفت و نشان داد ‌به او و صدایش علاقه‌مند است. بعد از پیروزی او در انتخابات، این امیدواری نزد دوستداران شجریان به وجود آمد که او دوباره به صحنه بازگردد”.

آغاز بلیت‌فروشی برای کنسرت محمدرضا شجریان در ترکیه

 

با همه ی انتظاری هنرمندان کشور از گشایش نسبی فضای فرهنگی پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور داشتند، هیچ قفلی از درهای بسته هنری ایران توسط رئیس جمهوری که با کلید معروفش به میدان آمده ، باز نشده است. به رغم حمایت جامعه هنری و فرهنگی کشور از روحانی در انتخابات  و وعده های او درباز کردن فضای بسته سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی کشور، در هنوز بر همان پاشنه می چرخد و  حتا چهره سرشناس و استاد موسیقی ایرانی  محمد رضا شجریان نیز پس از سال ۱۳۸۸ نتوانسته در داخل کشور کنسرت برگزار کند.

وب سایت خبری و تحلیلی تابناک متعلق به محسن رضایی در  نگاهی انتقادی به وضعیت بسته فرهنگی و عدم اجازه به برگزاری کنسرت به محمد رضا شجریان استاد موسیقی ایرانی در خبری تحت عنوان” ممنوعیت کنسرت شجریان در ایران؛ ایرانی ها به ترکیه کشاند”نوشته است که این فضای بسته سبب شده است تا شجریان برای اجرای کنسرت به کشور ترکیه اقدام کند و این کنسرت ایرانی ها را به آن کشور خواهد کشاند. تابناک می نویسد:”با این اعلامِ موضع صریح وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشخص شد بعید است در این دوره تغییری در وضعیت محمدرضا شجریان و برخی از مسائل مشابه رخ دهد و وضع به همین روال بر جای خواهد ماند و شاید همین ناامیدی از تغییر اوضاع، باعث شده تا شجریان در پی برگزاری کنسرت در نزدیکی ایران با محوریت ایرانیان باشد و به نوعی، انتقال محل میزبانی کنسرتی از ایران به دست‌یافتنی‌ترین نقطه اطراف ایران تعبیر شود…!”

تابناک می افزاید: پس از آنکه سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم رسماً مهر تأییدی بر ممنوعیت برگزاری کنسرت‌های محمدرضا شجریان زد، وب‌سایت رسمی این استاد موسیقی سنتی کشورمان، ‌نظرسنجی در خصوص برگزاری کنسرت در کشور ترکیه را منتشر کرد؛ نظرسنجی که ‌به نوعی تلویحاً حکم بلیت‌فروشی را دارد و با توجه به جزئیاتش، مقدمه برگزاری کنسرت‌های شجریان برای ایرانی‌ها در کشور همسایه است و به نوعی مقدمه انتقال زمینه اجراهای زنده او در ایران برای ایرانی‌ها به نقطه‌ای نزدیک ایران است.

بنا به نوشته تابناک حسن روحانی “در زمان تبلیغات انتخاباتی و همچنین در فیلم تبلیغاتی‌اش از صدای محمدرضا شجریان استفاده کرد و از دوست داشتن صدای شجریان گفت و نشان داد ‌به او و صدایش علاقه‌مند است. بعد از پیروزی روحانی در انتخابات، این امیدواری نزد دوستداران شجریان به وجود آمد که او دوباره به صحنه بازگردد”. اما هنوز نه تنها چنین اجازه ای به او داده نشده بلکه  سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تازه‌ترین گفت‌وگویش، سخنان بی‌سابقه‌ای را مطرح کرده و گفته است: «برخی افراد برای اجرای کنسرت دارای محدودیت قانونی هستند و ما بر اساس آن ضوابط مجوز‌ها را صادر می‌کنیم که بخشی از آن شامل همین مسأله است؛ یعنی افرادی که محدودیت و ممنوعیت دارند نیز لحاظ می‌شود که دست ما نیست و ما تنها موظف به رعایت آنها هستیم. ممنوع‌الفعالیت شدن افراد ربطی به وزارت ارشاد ندارد. ایشان محدودیت‌هایی دارند که توسط نهادهای دیگر قرار داده شده است و دست ما نیست‌». از این رو ” بعید است در این دوره تغییری در وضعیت محمدرضا شجریان و برخی از مسائل مشابه رخ دهد.

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *