از فروش گوشت الاغ تا بازار داغ خرید و فروش و دزدی این حیوان در ایران

شخصی تعریف می کرد که چند سال قبل از محل سکونتش اروپا به ایران سفر کرده بود بستگانش او را به یک رستوران خوب و شیک در بیرون شهر زادگاهش می بردند تا بهترین پذیرایی را از او کرده باشند. معروف بوده انواع غذاهای آن رستوران و بیش از همه گوشت و کباب آن بخاطر مزه و کیفیتش مشتری فراوان دارد. او می گفت  که کباب رستوان الحق هم خوشمزه بود و به همین خاطر  وقتی بار دوم  – دو سال قبل باشد-  به ایران رفتم از بستگانم سراغ اونجا را گرفتم که به من گفتند” نه این بار یه جای دیگه می ریم که خیلی بهتره”! رفیم و غذایش به خوبی آنجا نبود. موقع برگشت به منزل  طاقت نیاوردم گفتم اما گوشت و غذای اون رستوان چیز دیگری بود! دیدم خواهرم به شوهر خواهرم نگاه می کند و به او می گوید بگویم؟ کنجکاو شدم، چی رو می خوای بگی. گفت “خلاصه اینه که اون گوشتی که خوردیم گوشت اولاغ بوده، حالا ماجرای اون رستورانه به روزنامه ها و د ادگاه و تعطیلی کشیده.” گفت ماجرا این طوری روشن شد که گویا یه مردی برای  دزدی  دم دم های صبح از یه راهی وارد رستوران میشه تا پول و یا چیز بدرد بخوری از رستوان بدزده. از راهی که  وارد محوطه رستوران شده بوده ابتدا به حیاط خلوت رستوران می رسه و بعد به جایی مثل یک کشتارگاه کوچک بر می خورده . در گوشته کشتار گاه چند کله خر می بینه، پس از انجام کارش از همان جا با پلیس یا اداره بهداشت از یه طریقی تماس می گیره که در فلان رستوران پر از کله خر است و این رستوران معروف داره گوشت خر به مردم می فروشه. می پرسند تو کی هستی، می گوید من دزدم”! این که چه میزان از جزئیات حرف های راوی در ماجرا ی فوق درست است، معلوم نیست، از قدیم گفتند حرف در دهان مردم پیچید و هزار کلمه روش میاد. اما اصل ماجرا که بعضی از رستوان ها و قصابی ها گوشت الاغ به عنوان مثال به جای گوساله فروخته اند و می فروشند واقعیت دارد.

چند نمونه از اخبار رسانه ها در باره موضوع فروش گوشت خر و دزدی این حیوان:

شرق: اعضای باند سه‌نفری که گوشت سرقتی و همچنین گوشت الاغ به رستوران‌های تهران می‌فروختند، دستگیر شدند. اعضای این گروه، بامداد دیروز در جریان طرح ویژه پلیس تهران دستگیر شدند. علاوه‌بر این سه متهم، ٧۶ سارق دیگر نیز که در قالب ٩ باند فعالیت می‌کردند، بازداشت شدند. فروشندگان گوشت الاغ بعد از دستگیری اعتراف کردند با مراجعه به قصابی‌ها، گوشت سرقت می‌کردند و سپس به رستوران‌داران می‌فروختند. آنها همچنین اعتراف کردند در مواردی نیز گوشت الاغ را به‌جای گوشت گوسفند یا گوساله به رستوران‌داران فروخته‌اند. سردار ساجدی‌نیا، فرمانده پلیس تهران با اشاره به اعترافات اعضای این باند، گفت: «لازم است حتما رستوران‌داران از قصابی‌های مشخص یا مراکز مجاز توزیع گوشت برای تامین مایحتاج خود اقدام کنند.»

وب سایت قوچانی/ پس از اعتراض های فراوان مردم نسبت به اقدام شرورانه یکی از قصابی های قوچان (واقع در بازار مشهد) که این قصاب از گوشت خر در گوشت های چرخ کرده استفاده کرده که این امر موجب اعتراض و نارضایتی مردم شده است.

و از همه همشریان خواهش میکنم که در خرید گوشت دقت کنید و هرگونه تخلفی را مشاهده فرمودید سریعا به مسئولین خبر دهید تا از رواج اینگونه مسایل جلوگیری شود.

 

روزنامه قانون: سردار حسین ساجدی‌نیا در این باره گفته: روز گذشته همکارانم موفق به دستگیری ۷۹ سارق که در قالب ۱۰ باند فعالیت می‌کردند، شدند.
او با اشاره به شیوه یکی از باند‌ها در سرقت از قصابی‌ها ادامه داد: اعضای این باند به قصابی‌ها مراجعه کرده و با سرقت گوشت از آن‌ها اقلام مسروقه را به رستوران‌های مختلف می‌فروختند که در تحقیقات بیشتر از این افراد آن طور که خودشان معترف شده‌اند در مواردی نیز گوشت الاغ را به جای گوشت گوسفند یا گوساله به رستوران‌دار‌ها فروخته‌اند که در این خصوص لازم است حتما رستوران داران از قصابی‌های مشخص یا مراکز مجاز توزیع گوشت برای تامین مایحتاج خود اقدام کنند.
به گفته ساجدی نیا، بیش از ۶۰ درصد دستگیرشدگان دارای سابقه کیفری هستند و برخی از آنان نیز در طول یکسال گذشته توسط خودمان دستگیر شده‌اند.

دزدی الاغ و فروش گوشت این حیوان:

سرهنگ حسین بیدمشکی افزود: کارآگاهان با دستور قضایی ساختمانی را که در منطقه همت آباد مشهد بود در عملیاتی ضربتی پاکسازی کردند. در این عملیات بقایای چند الاغ سلاخی شده نظر کارآگاهان را به خود جلب کرد و پلیس در بازرسی دقیق محل توانست گوشت‌های سه الاغ سلاخی شده را کشف کند. بدین ترتیب مردی جوان که صاحب ساختمان بود و شاگردش دستگیر شدند. این دو مرد بیان داشتند هفته‌ای ۶ تا ۷ الاغ را سلاخی کرده و گوشت آن را در مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد به فروش می‌رسانده‌اند.

الاغ دزدی در جزیره قشم

خبرگزاری دولتی ایرنا اردیبهشت ۱۳۹۴: رییس شورای اسلامی روستای مرادی از توابع بخش شهاب شهرستان قشم گفت: به تازگی موضوع دزدیدن الاغ های وحشی غرب جزیره قشم موجب نگرانی مردم این منطقه شده است.
به گفته این شخص در سه ماه اخیر حداقل بین ۱۵ تا ۲۰ راس الاغ وحشی از اطراف این روستا دزدیده شده باشد.
وی با ابراز نگرانی از اینکه ادامه این روند ممکن است به منقرض شدن نسل الاغ های وحشی غرب جزیره منجر شود، افزود: احتمال دیگر در این زمینه موضوع استفاده از گوشت این الاغ ها در رستوران ها و صنایع غذایی است که باید به سرعت این موضوع را پیگیری کرد.
دستگیری فروشندگان گوشت الاغ! +تصاویر
 بازار داغ فروش الاغ
اقتصاد نیوز: …یکی از روستاییان تعریف می‌کند که چند سال پیش بعد از اینکه خرهای خود را رها می‌کردند، افرادی با خودروهای نیسان به این مناطق می‌آمدند و این خرها را به نوعی جمع‌آوری می‌کردند و با خود می‌بردند.گویا پس از این مشاهدات بوده که دیگر صاحبان خر هم خرهای خود را به حال خود رها نمی‌کردند و منتظر مشتری‌ای می‌شدند. آنطور که برخی از آنها می‌گویند این مشتریان برای مناطق کوهستانی هستند که از خرها می‌توانند در مناطق صعب‌العبور بهره ببرند. با این حال بعضی از اهالی هم می‌گویند که شاید این مشتریان برای مصارفی دیگر مانند مصرف گوشت این حیوانات آنها را خریداری می‌کنند! این در حالی است که طبق فتاوای مراجع، گوشت خر مکروه است. از سوی دیگر، آنطور که برخی متخصصان پزشکی عنوان می‌کنند، روغن این حیوان برای دردهای روماتیسمی و ضرب‌خوردگی مفید است و همچنین خاصیت شفاف کردن پوست را دارد.به هر ترتیب مصرف این موجودات هرچه که باشد باعث شده نرخ آنها در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی کند و اکنون در این مناطق خرهای تا سه سال را با نرخ ۵۰۰ هزار تومان معامله می‌کنند و آنطور که برخی از اهالی می‌گویند خرهای تنومند چهار تا ۱۰ ساله تا یک میلیون تومان هم ارزش دارند.

Categories: اجتماع

Tagged as: , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *