ادبیات

دیدار ون گوگ و مونک در اسلو

بی بی سی : موزه “مونک” در اسلو با همکاری موزه “ون‌گوگ” در آمستردام، برای نخستین بار، نمایشگاه مشترکی از آثار ونسان ون‌گوگ نقاش هلندی و ادوارد مونک، نقاش نروژی را در موزه مونک اسلو به نمایش گذاشته‌اند.

پوستر نمایشگاه مونک و ون‌گوگ در اسلو

این نمایشگاه که از نهم ماه مه افتتاح شده است، شامل ۷۵ تابلوی نقاشی بر روی بوم و ۳۰ اثر روی کاغذ است که همه آنها از میان آثار مطرح مونک و ون‌گوگ انتخاب شده و از دارایی‌های دو موزه مونک در اسلو و موزه ون‌گوگ در آمستردام به حساب می‌آیند.

بازدید ملکه سونیا و شاهزاده بئاتریس از اعضای خانواده سلطنتی نروژ از نمایشگاه آثار مونک و ون‌گوگ در اسلو – تابلوی شب پرستاره اثر ادوارد مونک. ۱۹۲۲ Photo by: Sven Gjeruldsen, The Royal Court of Norway

“مگنه بروتیگ” یکی از برگزار کنندگان این نمایشگاه درباره آن می‌گوید: “تنها یک بار در سال ۱۹۱۲ تعدادی از آثار ون گوگ و مونک در کنار هم به نمایش درآمد و از آن تاریخ تا امروز این نخستین نمایشگاه بزرگ از کارهای این دو هنرمند است. ما برخی از کارهای مشهور این دو هنرمند را در کنار برخی کارهای کمتر دیده شده آنها به تماشا گذاشته ایم.”

تابلوی شب پرستاره اثر ادوارد مونک. Edvard Munch: Stjernenatt, ۱۹۲۲, Munchmuseet, Oslo Foto © Munchmuseet

مونک و ون‌گوگ هر دو از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین هنرمندان تاریخ هنر جهان به شمار می‌روند. هر دو نقاش زندگی تلخ و دشواری را از سر گذراندند و هر دو احساسات درونی و واکنش‌هایشان را نسبت به پیرامون شان با سبکی کاملا شخصی و نوآورانه در آثارشان منعکس کرده‌اند.

شب پرستاره بر فراز رن. ون‌گوگ ۱۸۸۸ Vincent van Gogh, Starry Night Over The Rhone, ۱۸۸۸ Van Gogh Museum, Amsterdam (Vincent van Gogh Foundation)

تابلوی پیچک سرخ ویرجینیا اثر ادوارد مونک ۱۸۹۸-۱۹۰۰ Edvard Munch: Red Virgina Creeper, ۱۸۹۸-۱۹۰۰, The Munch Museum, Oslo Photo © The Munch Museum

با اینکه سبک هنری این دو نقاش با هم متفاوت است، اما مورخان هنری بین کارهایشان شباهت‌های مضمونی و سبکی زیادی یافته‌اند. این شباهت‌ها و نزدیکی با اینکه مورد مطالعه زیادی قرار گرفته‌اند اما هرگز ارتباط هنری آنها از طریق نمایشگاه مشترک آثارشان بررسی نشده است.

خانه زرد اثر ون گوگ- ۱۸۸۸ Vincent van Gogh, The Yellow House (‘The Street’), ۱۸۸۸ Van Gogh Museum, Amsterdam (Vincent van Gogh Foundation)

میته فان دایک، از موزه آمستردام که با همکاری مگنه بروتیگ، نمایشگاه مونک و ون گوگ را برگزار کرده در مورد شباهت‌های کار این دو هنرمند می‌گوید: “مردم اغلب این دو هنرمند را با هم اشتباه می‌گیرند. آنها گاهی از من می پرسند چرا تابلوی جیغ در نمایشگاه آثار ون‌گوگ نیست چرا که آنها فکر می‌کنند ون‌گوگ آن را کشیده است.”

بذرافشان اثر ون‌گوگ ۱۸۸۸ Vincent van Gogh, The Sower, ۱۸۸۸ Van Gogh Museum, Amsterdam (Vincent van Gogh Foundation)

مونک و ون‌گوگ هر دو موفق شدند فرمی یگانه و جهانی برای نمایش زندگی، دردها، رنج‌ها و عشق‌های انسانی پیدا کنند. کارهایی چون “کودک بیمار”، “جیغ”، “شب پرستاره بر فراز رون” و “ماشین درو در گندمزار” تاکیدی بر خویشاوندی این دو هنرمند بزرگ در سطحی عمیق‌اند.

سلف پرتره با کلاه نمدی خاکستری- ۱۸۸۷ Vincent van Gogh, Self-Portrait with Grey Felt Hat, ۱۸۸۷ Van Gogh Museum, Amsterdam (Vincent van Gogh Foundation)

 

جیغ اثر ادوارد مونک ۱۸۹۳ – ۱۹۰۰ Edvard Munch: Skrik, ۱۸۹۳, Munchmuseet, Oslo Foto © Munchmuseet

منبع: وب سایت بی بی سی فارسی

برچسب‌ها, , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *