اجتماع

مسمومیت با قرص برنج علت مرگ چهار زائر عربستانی در مشهد

به گزارش فارس، طی روزهای اخیر زائران عربستانی که در هتل توحید مشهد مستقر بودند به دلیل بروز مسمومیت به بیمارستان منتقل می‌شوند که در پی آن ۴ نفر کشته شده و ۲۴ نفر دیگر نیز مسموم می‌شوند.

طبق اطلاعات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، این حادثه در پی سم‌پاشی طبقه پنجم این هتل در مشهد به منظور دفع حشرات اتفاق افتاده بود. به این ترتیب که گازهای متصاعد شده ناشی از سمپاشی اتاقها از طریق کانال های تاسیسات به محل اسکان زائران نشت کرده و منجر به مسمومیت تعدادی از آنها می‌شود.

اما علی رغم اقدام به موقع عوامل ذی ربط و پیگیری و رسیدگی فوری و گسترده مسئولان بهداشتی و درمانی، متاسفانه تعداد ۴ نفر از مسمومان فوت شدند.

این در حالی است که مسئولان این هتل نوساز برای سم‌پاشی و دفع حشرات باید از شرکت‌های مخصوص این امر کمک می‌گرفتند و به صورت غیراصولی و در زمانی که میهمانان در هتل حضور دارند از این اقدام جلوگیری می‌کردند.

در همین راستا به منظور رسیدگی به ابعاد مختلف موضوع و عیادت از مسمومان، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به مشهد مقدس اعزام شده و پیگیری های قانونی را با همراهی و همکاری مسئولان اجرایی، سیاسی و قضایی استان خراسان رضوی آغاز کرده است.

در حال حاضر، هتل توحید مشهد پلمب شده و مدیر هتل و ۴ نفر از کارکنان آن نیز بازداشت شده‌اند.

در همین حال نایب رئس نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان این که  مسئولان هتل در مشهد به جهت صرفه‌جویی‌های مالی از قرص برنج استفاده کردند، گفت: باید دستگاه‌های امنیتی و انتظامی هرچه سریع‌تر عمدی بودن یا نبودن این حادثه را مورد بررسی قضایی قرار دهند.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت،‌ با یادآوری حادثه اخیر فوت تعدادی از زائران عربستانی در شهر مشهد به دلیل مسمومیت شدید، افزود: متاسفانه ۴ نفر از این زائران که اغلب کودک و نوجوان بودند جان خود را از دست داده‌اند و در بررسی‌های انجام شده مشخص شده در پی استفاده از قرص‌ برنج برای سم‌پاشی هتل و تبخیر و انتشار گاز این قرص در فضای هتل چنین مسمومیتی به وجود آمده است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، درباره برخی احتمالات مبنی بر عمدی بودن مسمومیت زائران عربستانی،‌ ادامه داد: باید دستگاه‌های امنیتی و انتظامی هرچه سریع‌تر عمدی بودن یا نبودن این حادثه را مورد بررسی قضایی قرار دهند البته ظاهر ماجرا بی‌احتیاطی مسئولان هتل در مشهد است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: به نظر می‌رسد مسئولان هتل به جهت صرفه‌جویی‌های مالی از قرص برنج استفاده کردند این درحالی است که اگر هم مسئولان می‌خواستند از این قرص جهت سم‌زدایی استفاده کنند باید هتل را از حضور زائران خالی می‌کردند که این اقدام صورت نگرفت.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: باید مقامات مسئول بعد از بررسی دقیق پرونده و مشخص شدن عمدی بودن ونبودن آن به اظهارنظر بپردازند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، چند روز پیش تعدادی از زائران عربستان سعودی در یکی ازهتل های مشهد به دلایلی نامعلوم مسموم شده و تعدادی نیز فوت شدند./

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *