خبر

ماجرای مرگ زن جوان ایرانی در کانادا و اهدای اعضای بدنش به شش نفر

مریم رشیدی یک سال پیش به همراه همسر و پسر شش ساله‌اش به کانادا مهاجرت کرده بود. مریم فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی شیمی بود.

 

سه روز بعد از اینکه مریم رشیدی، مهندس ایرانی در پمپ بنزین شهر کلگری در درگیری با سارقان بنزین کشته شد، طبق اعلام همسرش اهدای اعضای بدن او به شش بیمار کانادایی جان دوباره بخشید. مراسم خاکسپاری او روز جمعه و مراسم ختمش روز گذشته با حضور همسر و فرزندش و گروهی از ایرانیان در شهر کلگری کانادا برگزار شد.
سه روز از استخدام مریم رشیدی در یک پمب بنزین شرکت «سنتکس» در شمال غربی کلگری آلبرتا گذشته بود، که او در حین کار متوجه می‌شود یک وانت بنزین زده، اما بدون اینکه هزینه بنزین را پرداخت کند در حال ترک جایگاه است. او جلوی وانت می‌ایستد تا پول بنزین را بگیرد، اما وانت به عمد با او برخورد می‌کند، مریم رشیدی روی کاپوت وانت می‌افتد و ١۵ متر جلوتر از روی کاپوت جلوی وانت به زمین می‌افتد و وانت از رویش رد می‌شود و او را روی زمین می‌کشد. پلیس شهر کلگری می‌گوید این تصادف عامدانه باعث وارد آمدن جراحات بسیار سخت مریم و سبب خونریزی مغزی او شده است. مریم به سرعت به بیمارستان منتقل شده اما بر اساس گفته احمد نورانی،  همسر مریم رشیدی، با همه تلاش پزشکان، معالجات موثر واقع نشد و مریم روز سه‌شنبه جان باخت. مریم رشیدی یک سال پیش به همراه همسر و پسر شش ساله‌اش به کانادا مهاجرت کرده بود. مریم فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی شیمی بود.
بعد از مهاجرت به کانادا در شهر کلگری موفق به پیدا کردن شغل مرتبط با رشته تخصصی خود در کمپانی‌های نفت و گاز کانادا شد اما به دلیل وضعیت جهانی نفت و مشکلات شرکتی که در آن کار می‌کرد اخراج شد و پس از آن به ناچار برای تامین هزینه‌های زندگی‌اش در یک پمپ بنزین با حداقل حقوق مشغول به کار شد.  از آنجایی که به دلیل نوع وقوع حادثه و محل کشته شدن مریم رشیدی که خارج از محیط کار او بوده تحت پوشش هیچ بیمه‌ای قرار نخواهند گرفت؛ بعد از این حادثه دوستان و گروهی از ایرانیان در یکی از شبکه‌های مجازی دور هم جمع شدند و برای تامین هزینه‌های مربوط به مراسم یادبود و خاکسپاری او و همین طور حمایت از خانواده او به‌طور داوطلبانه مبالغی را تهیه کردند.
بعد از این حادثه دوستان و هم دانشگاهی‌های مریم رشیدی از نقاط مختلف دنیا در شبکه‌های اجتماعی گرد هم آمده‌اند و با مرور خاطرات مشترک‌شان با مریم سعی می‌کنند تا به خانواده او در محیط مجازی – که به دلیل فاصله تهران تا کانادا تنها مکانی است که می‌توانند دور هم جمع شوند- تسلی دهند. محمد رشیدی برادر مریم برای ابراز تشکر از دوستان و هموطنانش در این فضا متنی را منتشر کرد و در آن نوشت: «امیدوارم یادگار خواهر عزیزم کوروش زندگی خوب و سالمی را تجربه کند همان‌طور که مریم نازنین می‌خواست و تمام تلاشش را برای فراهم کردن چنین شرایطی انجام داد.» دوستان دانشگاهی مریم هم با انتشار عکس‌های یادگاری‌شان از سال‌های گذشته در این صفحه به مرور خاطرات مشترک‌شان می‌پردازند. بعضی از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم بعد از انتشار این خبر با ابراز همدردی با خانواده او سعی داشتند تا در اطلاع‌رسانی این حادثه سهیم شوند.
النور بهورا، مدیرکل شرکت «سنتکس» ضمن تسلیت به خانواده و دوستان مریم، عنوان کرده است: «نپرداختن پول بنزین در کلگری بسیار رایج است و ما از کارکنان خود می‌خواهیم که به جای درگیر شدن با کسانی که پول بنزین خود را نمی‌دهند با پلیس تماس بگیرند، اما ظاهرا مریم با کار خود به خوبی آشنا نبوده است.» پلیس کانادا دو نفر را در جریان این حادثه دستگیر کرده است.

منبع/ اعتماد

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *