برای زنده ماندن در مناطق تسخیر شده داعش “کارت توبه” لازم است+عکس

گاهنگ: عکس و ترجمه خلاصه گزارش از روزنامه نروژی/VG

سلیم احمد قبلا سرباز ارتش عراق بود. او یکی از  ۲۰ شهروند عراقی است که  توانسته از یک شهر تصرف شده از دست حکومت داعش جان بدر ببرد. او در حوالی شهر تصرف شده موصل ناچار به زندگی بود اما در همه جا می باید کارت توبه را خود به همراه می داشت. نداشتن  چنین کارتی به معنای از دست دادن جانش بود.

<p>IS-KORT: Salim Ahmed, tidligere soldat i den irakiske hæren, viser frem «omvendelseskortet» han mottok fra IS i juni 2014, kort tid etter at de militante ekstremistene tok kontroll over hans hjemby Eski Mosul i Nord-Irak. Dokumentet er en del av ekstremistgruppens apparat for å kontrollere sitt selverklærte «kalifat».<br/></p>

 

کارت توبه چیزی است که در هر بازرسی شهری و روستایی باید آن را نشان ماموران داد. سلیم احمد می گوید زندگی با مقررات نفرت انگیز داعش بسیار سخت است. او از معدود جان سالم بردر بردگان از دست داعش است. احمد  می گوید همه کسانی که پیش تر شغل نظامی یا اداری در شهر تسخیر شده داشته اند باید اسلحه و امکانات خود را تحویل دولت داعش یا  دولت خلافت اسلامی بدهند و گاهی باید جرایم نقدی سنگین تا ده هزار دلار را تحمل کنند اما مهم تر از همه کاغذ توبه را در همه جا باید با خود داشته باشند. این سیستم ساده بروکراسی تروریستی دولت جنگ و ترور داعش است. نداشتن ورقه های امضا شده توبه به راحتی می تواند به زندگیتان پایان دهد.

<p>OVERLEVDE: Bilal Abdullah snakket med journalister fra nyhetsbyrået Associated Press om hvordan det var å leve under IS-styre i hjembyen Eski Mosul nord i Irak.</p>

بلال عبدالله یکی دیگر جان بدربردگان است. او به آسوشیتد پرس از کنترل زندگی مردم عادی توسط ماموران داعش می گوید: همه ساکنان قبلی شهر که دارای شغل بودند موظف به داشتن کارت توبه هستند از معلم تا پلیس شهر. او می گوید  مصرف سیگار و الکل ممنوع است. داشتن شغل برای زنان جز پرستاری و فروشندگی در فروشگاه لباس زنان ممنوع است. به مانکن های پلاستیکی فروشگاهها باید لباس خلافت اسلامی پوشانده شود. فروش قرص ضد بارداری در داروخانه و هر نقطه دیگر ممنوع است.  اما مهمترین نکته این است که دیوار خانه ها باید کوتاه باشد تا اعضای داعش بتوانند حیاط خانه ها و رفتار اعضای خانه و بخصوص  پوشش زنان را کنترل کنند.

<p>FENGSLET: Falah Abdullah Jamil ble tatt til fange og torturert av IS fordi han solgte sigaretter. Han er en av over 20 personer som nylig lot seg intervjue av nyhetsbyrået AP om livet under IS-styre.<br/></p>

فلاح عبدالله جمیل بخاطر فروش سیگار دستگیر، شکنجه و زندانی شد. او می گوید مردم از داعش نفرت دارند اما به حکومت وحشت ترور گردن نهاده اند چرا که می گویند صدایشان به گوش کسی نمی رسد و هیچ کس یاریشان نمی کند. با وجود این او معتقد است مردم با کمتر روزنه از دست داعشی ها فرار می کنند. هر شب مردم بیشتری ناپدید می شوند. در این میان بسیاری هم کشته می شوند و در گورهای ناشناخته به خاک سپرده می شوند. بازرسی های جاده ای در شهرها و  روستاها توسط “امیر” های شبه نظامی تعیین شده داعش، کنترل می شود. اما کنترل بسیار خشن دولت خلافت اسلامی توسط کمیته مخوف  Hisba، صورت می گیرد.

<p>TERRORHÆR: En konvoi med IS-krigere fotografert på vei fra Syria til Irak i fjor.<br/></p>

یک کاروان داعش با پرچم های سیاه از سوریه به منطقه ای در عراق اعزام می شوند.

منبع: وب سایت روزنامه نروژی  VG

 

Categories: خبر, سیاست, سیاسی

Tagged as: , , ,

1 reply »

  1. این ماشین های یک شکل و یک رنگ از سوی کدام کشور به داعشی ها داده شده؟ تجهیزاتی که استفاده میکنند از هوا که یکهو ظاهر نشده. اینهمه تجهیزات یک شکل از کجا به این گروه داده شده است؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *