ایرانیان در برگن

روزنامه نگار افسانه ای شهر برگن درگذشت

اود استراند روزنامه نگار مشهور و محبوب برگن درگذشت. او به دلیل نقش برجسته اش در هدایت خبر و تفسیر حوادث جنگ دوم  و تاثیر شیوه روزنامه نگاری اش بر نسل های پس از خود، به روزنامه نگار افسانه ای برگن شهرت داشت.

Presselegenden i Bergen Odd Strand er død.

 

روزنامه  BA (برگنس آویسن) در ستایش استراند نوشت:” وقتی روزنامه نگاری مانند اود استراند می میرد مانند آن است که یک کتابخانه آتش گرفته است.”

زندگی اود استراند روزنامه نگار بازمانده از جنگ جهانی دوم و مورخ مشهور شهر برگن روز دوشنبه ۱۰ اوت در سن ۹۶ سالگی به پایان رسید. او از سال ۱۹۳۸ کار روزنامه نگاری آغاز کرد و در زمان جنگ دوم  نقش مهمی در انتشار اخبار جنگ و هدایت روحیه میهن دوستانه مردم برگن و استان هوردا لاند ایفا کرد.

Avisforsidene dagen etter frigjøringsdagen 8. mai 1945.

اود استراند با انتشار روزنامه “داگن ” در سال ۱۹۴۵ به شهرت و محبوبیت فراوانی در میان مردم شهر برگن دست یافت. این روزنامه پس از اشغال نروژ در زمان جنگ دوم اجازه انتشار نداشت.

 

استراند در سال های ۵۰ و ۶۰ میلادی مسئولیت سردبیری در روزنامه مشهور برگن BT (برگنس تیدنده ) را به  عهده داشت. او تا اواسط دهه ۸۰ میلادی شغل رسمی روزنامه نگاری را دنبال کرد و پس ازبازنشستگی به نگارش کتاب در حوزه تاریخ برگن رو آورد و آثار متعدد و مهمی از خود در این زمینه بجا گذاشت.

اود استراند در دوره کوتادی نظامی لهستان با جمع آوری کمک جنسی و مالی به یاری دمکراسی خواهان لهستان شتافت و با لخ والسا و اسقف اعظم لهستان دیدار کرد و کمک های مردم شهر برگن را به آنان سپرد. اسقف اعظم لهستان چند سال بعد، در اواسط دهه هشتاد به واتیکان فراخوانده شد و به مقام  پاپ پل دوم رهبر کاتولیک های جهان رسید. او کمک های مردم برگن را فراموش نکرد و پس از کسب مقام در واتیکان، به منظور قدردانی از مردم شهر برگن اود استراند را به مقر کاتولیک های جهان دعوت کرد.

روزنامه های برگن پس از مرگ اود استراند نوشتند کسی نمی تواند جای او را پر کند. او تاریخ شهر برگن بود و در سخت ترین دوران تاریخ معاصر نروژ، خود تاریخ ساز شد.  روزنامه BA نوشت او کتابخانه ای بود که آتش گرفت، با این وجود یک کتابخانه را می توان جایگزین کرد اما اود استراند را نه”

 

 

 

 

برچسب‌ها, , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *