ایرانیان در برگن

انتخابات ۲۰۱۵ نروژ و نامزدی چند ایرانی در شهرهای برگن و آسکوی


معصومه آتش فراز،( مستقل از لیست آسکوی)  مریم کرد و مهشید علی پناه از حزب( Rødt ) و پیوند غیوری ازحزب ( SV)  در انتخابات امسال برای کسب آرا به رقابت برخاسته اند.

انتخابات شورای شهر و استان

هشت روز به روز نهایی انتخابات شورای شهر و استان سال ۲۰۱۵ ( Kommunestyre  og fylkestinget) در نروز باقی است. دوشنبه ۱۴ سپتامبر در حالی انتخابات سراسری شهر و استان در نروز برگزار می شود که از حدود یک ماه قبل رای گیری پیش از موعد در مراکز تعیین شده توسط شهرداری ها آغاز شده است. انتخابات شورای شهر و استان در نروژ پس از انتخابات پارلمان مهم ترین رویداد انتخاباتی در این کشور محسوب می شود. اهمیت این انتخابات از آن رو برجسته است که نمایندگان راه یافته به شورای شهر و استان می توانند به طور مستقل سیاست های اداری و رفاهی حوزه انتخابی خود را تعیین، تصویب و در چهار چوب قانون به اجرا بگذارند. بدین جهت فاصله این نمایندگان به نسبت نمایندگان پارلمان که سیاست های کلان کشوری را تعیین می کنند، با مردم نزدیک تر و تشخیص عملکرد و شناخت آنان از سوی مردم عینی تر و ملموس تر است. به همین خاطر نمایندگان احزاب یا گروه های مستقل راه یافته به شوراها، چه در سمت شهردار یا دیگر بخش های مسئولیتی در صورت عملکرد نامطلوب و ناموفق، می توانند مردم را از حزب مطبوع خود رو گردان سازند. به طور مشخص حزب هویره( hoyer party ) در شهر برگن که بطور سنتی قدرت اصلی شورای شهر و استان هوردلاند دانسته می شود امسال می تواند بخاطر  عملکرد نامتعارف شهردار برگن در بعضی از امور که به شدت مورد انتقاد رسانه های شهر قرار گرفته بر پیروزی احتمالی نامزد های این حزب تاثیر منفی بگذارد. 

مهاجران و انتخابات

طبق آمار منتشر شده از دوره های پیشین انتخابات پارلمان و شوراهای شهر و استان در نروژ میزان مشارکت مهاجران به تناسب جمعیت آنان پایین است. می توان حدس زد این میزان از مشارکت در مورد مهاجران سیاسی و یا اجتماعی آمده از کشور های خاورمیانه بسیار پایین تر از حد عموم مهاجران باشد. این انفعال بی گمان ریشه در مناسبات سیاسی و اجتماعی کشورهای مبداء آنان دارد. آن پیشینه تاریخی از جمله سبب شده است تا بخش مهمی از مهاجران با بی اعتمادی به مسئله انتخابات بنگرند. هر چه هست گذشته ی یک پناهنده یا مهاجر ممکن است تا سال ها او را رها نکند و همین امر سبب شود تا از موقعیت کنونی خود غافل گردد. تجربه نشان داده است حضور بیشتر در میان مردم  کشور میزبان و جوش و خروش در مناسبات آنان ممکن است مهاجران را به پذیرش مسئولیت های اجتماعی و سیاسی در کشور تازه ترغیب نماید. اکنون در میان ایرانیان مهاجر حس مشارکت و فعالیت در موضوعات اجتماعی و سیاسی نروژ بیش تر از قبل به چشم می خورد.  در دوره کنونی انتخابات شهر و استان در نروژ که دوشنبه ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۵  برگزار می شود نام چهار ایرانی نامزد در شهر برگن و آسکوی به چشم می خورد. معصومه آتش فراز،( مستقل از لیست آسکوی)  مریم کرد و مهشید علی پناه از حزب( Rødt ) و پیوند غیوری ازحزب ( SV)  در انتخابات امسال برای کسب آرا به رقابت برخاسته اند.

پیوند غیوریPeivend Ghayori) با ۱۸ سال سن از جوان ترین نامزدهای راه یابی به شورای شهر برگن است. او طرفدار حزب سوسیالیستیSV  است و به نمایندگی از این حزب به انتخابات امسال معرفی شده است. او بر آمده از یک خانواده سیاسی ایرانی و متولد نروژ است. برگن آویسن در مورد او نوشته است:  پیوند سرشار از سیاست است. اگر چه او جوان است اما بخاطر بسیاری از کلمات می توان او را مرد سیاست دانست”.

پیوند آینده خود را در سیاست تعریف می کند و  آینده حزبش را درخشان می بیند. او به خبرنگار برگن آویسن می گوید با ادامه تحصیلات به طور جدی تر در حزبش فعال خواهد بود. او  معتقد است مهاجران بخاطر تجربه عملی زندگی  مسئله نژاد پرستی و مهاجرت را با دانستگی بیشتر درک می کنند . او در عین حال می گوید نروژی ها امروز، زندگی با مردمان مهاجر، فرهنگ های گوناگون و رنگ پوست متفاوت را پذیرفته اند.

 معصومه آتش فراز ( Masoomeh  Atashfaraz) نماینده ایرانی تبار یک جریان مستقل در شهر آسکوی برای راهیابی به شورای شهر این جزیره در همسایگی برگن است. او که تجربه فراوانی در امور اجتماعی و فعالیت های مدنی، روزنامه نگاری و ادبیات دارد نامزد لیست آسکوی (  Askøylisten ) است.  نامزدها و حامیان این گروه معتقدند سیاست های احزاب به ویژه در امور شهری دایما در چرخه تکرار قرار دارند. از این رو نمایندگان آنان در سمت های تعریف شده در مسایل شهری و رفاهی می تواند متاثر از سیاست احزاب، فاقد تازگی برای مردم باشند. اما گروه های مستقل و تازه، بدون تعلق به احزاب، مسئولانه تر می توانند مسایل شهری را هدایت کنند.

روزنامه آسکوی در باره آتش فراز می نویسد او که روزنامه نگار سابق سیاسی در ایران است اکنون آستین های خود را برای آسکوی بالا زده است. معصومه آتش فراز در گفت و گو با روزنامه آسکوی می گوید:” بخشی از هویت و زندگی من به فراموشی رفت، اما اکنون راه باز است. در حال حاضر وقت آن است که من به عنوان یک زن با تجاربی که در امور اجتماعی و فعالیت مدنی کسب کرده ام وارد عرصه مهم تری مانند حضور در شورای شهر بشوم.” او معتقد است مشارکت در امورد اجتماعی و شرکت در انتخاب نمایندگان شورای شهر و استان مهم است، همان گونه که گوش دادن نمایندگان به صدای مردم و افکار عمومی مهم است.

گفتنی است در جزیره آسکوی خانواده های ایرانی بسیاری سکونت دارند و به جز ایرانی ها، حضور افغانی تبار ها نیز در این جزیره پر رنگ است.

——-

توضیح: از خانم ها مهشید علی پناه و مریم کرد نتوانستیم عکس یا مصاحبه با رسانه ها را به دست آوریم. هم چین محتمل است خانم مریم کرد ایرانی تبار نبوده و مهاجر از کشور دیگری باشد.

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *