سینما

سینما، بدون کیارستمی

عباس کیارستمی  در یکی از نادر مصاحبه های تصویری خود گفته بود اگر می توانست بین ماندگاری خود و کارهایش یکی را برگزیند، قطعا ماندگاری اش را انتخاب می کرد، اما چنین انتخابی محال بود و او بسیار پیش تر از آن که تصور می رفت در برابر قطعیت مرگ، آثارش را باقی گذاشت و خود رفت. او روز، چهارم ژوئیه ۲۰۱۶ در فرانسه از دنیا رفت؛ رفتنی که فراموشی نیست. تا هنری به نام سینما زنده است او فراموش نمی شود. کیارستمی از حدود  سه دهه قبل پس از فیلم “خانه دوست کجاست؟” از مرزهای هنری ایران عبور کرد و پس از آن با فیلم های کلوزآپ، ” زندگی و دیگر هیچ”، “زیر درختان زیتون”، “باد ما را خواهد برد”، “طعم گیلاس”، “کپی برابر اصل” ، “مثل یک عاشق” در سینمای جهان به یکی از معیارهای هنر سینما تبدیل شد. یکی از شواهد این مدعا می تواند مجله معتبر سینمای جهان” کابه دو سینما” باشد. در انتخاب  ده فیلم برتر جهان سینما از نگاه منقدان این مجله، فیلم های کلوز آپ در سال ۱۹۹۱، زندگی و دیگر هیچ در سال ۱۹۹۲، زیر درختان زیتون در سال ۱۹۹۵، طعم گیلاس در سال ۱۹۹۷، باد مارا خواهد برد در سال ۱۹۹۹،  و کلوز آپ ( برگزیده دهه ۱۹۹۰)  و فیلم  “ده” در انتخاب ده فیلم دهه اول هزاره سوم، در میان فیلم های برتر هنر سینما جای دارند.

رد پای سینمای کیارستمی در ایران  را فراوان می توان در آثار فیلمسازانی که عموما پس از کیارستمی در جشنواره های جهانی سینما درخشیدند، دید، اما او فیلمسازی در ابعاد جهانی بود و بر بسیاری از فیلمسازان جوان در گوشه و کنار جهان نیز تاثیر گذاشت. در آثار جوانان فیلمسازی  که خود امروز در هنر سینما و در جشنواره های معتبر جهانی آثارشان جوایز مهمی را کسب می کنند می شود گوشه هایی از رویکردهای سینمایی کیارستمی را دید. از این رو، گر چه پس از این هنر سینما به طور مشخص اثری از کیارستمی را نخواهد دید، اما، به تعبیری با سینمای او و شیوه های هنرمندانه و زیبایی شناختی اش در عرصه این هنر همواره روبرو خواهد شد.

او در سینمای جهان نه تنها در جشنواره ها و در میان رسانه و منتقدان که در میان نخبگان این هنر نیز جایگاهی شاخص یافت. کم نبودند فیلمسازان بزرگی هم چون مارتین اسکوسیزی، ژان لوک کدار، ورنر هرتسوک، دیوید بوردل پس از ورود سینمای کیارستمی به جشنواره های جهانی آثار این سینماگر ایرانی ستودند و گفته ی ژان لوک گدار کارگران صاحب نام  سینمای موج نوی فرانسه  که در باره اش گفته بود: “سینما با گریفیث آغاز می‌شود و با کیارستمی پایان می یابد” بی گمان مهم ترین سخن یک نخبه ی سینما در برابر هنر یک نخبه ی دیگر سینما بود.

                                                          پوستر فیلم های کلوز آپ، زیر درختان زیتون و کپی در برابر اصل

برچسب‌ها, ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *