سینما

جایزه ی ویژه ی فستیوال ونیز به امیر نادری

روز ۱۸ آگوست فستیوال ونیز اعلام کرد، به دلیل عرضه ی آثار ممتاز و اصیل و خدمات با ارزش به سینمای معاصر، جایزه ی ویژه ی(The Jaeger-LeCoultre Award) هفتادو سومین جشنواره ی ونیز به کارگردان برجسته ی ایرانی، امیر نادری تعلق خواهد گرفت.
نادری یکی از شناخته شده ترین چهره های سینمای معاصر ایران است، در کارنامه ی خود فیلم های درخشانی از جمله؛ تنگسیر(۱۹۷۴)، انتظار(۱۹۷۴)، دونده(۱۹۸۵)، آب باد خاک(۱۹۸۹) را دارد. فیلم دیگر او”وگاس” که در سال ۲۰۰۸ در بخش مسابقه شرکت داشت منجر به گشایش یک بخش جدید در جشنواره به نام افق های ونیز، در سال ۲۰۱۱ شد. کار فیلم سازی نادری تاثیر فراوان از سینمای معاصر ایتالیا داشته، او معمولا از نابازیگرها بهره می گیرد و داستان فیلم های او متمرکز بر طبقه ی متوسط و زحمت کش جامعه است.
فیلم جدید نادری”مونه” که در ایتالیا ساخته شده، اکران جهانی خودرا در بخش مسابقه ی جشنواره ی ونیز در تاریخ ۵ سپتامبر آغاز خواهد کرد. این فیلم که داستان آن در سال ۱۳۵۰ می گذرد، داستان مردیست که با وجود اینکه تاریکی همه جا را فرا گرفته، تمام سعی خود را می کند تا نور آفتاب را دوباره به دهکده ی خود باز گرداند. تهیه ی این فیلم در سال ۲۰۱۴ با تهیه کننده گی یک شرکت ایتالیایی آغاز شد.
دبیر کل جشنواره”آلبرتو باربرا” در حال اعلام این خبر گفت؛ امیر نادری در دهه ی ۱۹۷۰ و ۸۰ انگیزه هایی اساسی در سینمای جدید ایران ایجاد کرد، او با خلق چند اثر شاهکار، تاثیر کار خود را در تاریخ سینما ماندگار کرد. او حتی پس از مهاجرت به نیویورک از حقیقت خود غافل نشد و تسلیم الگو ها و میانبر ها نگردید و به سینمای تحقیقی و مطالعاتی خود وفادار ماند.
آلبرتو باربرا اضافه کرد؛ ۳۰ دقیقه ی پایانی آخرین اثر نادری به نوعی تلفیق تمام دوران کار اوست، استعاره ای برای چیزی بزرگتر از زندگی، کشمکشی برای زنده ماندن و در عین حال پیروزی بر از هم گسستگی خطوط، و بر ارعاب و توهین، که برای یک انسان می تواند زندگی را غیر قابل تحمل کند. او اضافه کرد؛ جایزه ی ویژه ی(The Jaeger-LeCoultre Award) جشنواره شایسته ی فیلم ساز اصیل و بزرگی است که برای جامعه ی سینما ایستادگی کرد، کارگردانی مستعد و پر احساس و مردی که به نظرمی رسد هیچ مرزی نمی شناسد.
منبع هالییود ریپورتر
ترجمه سام احسنی

برچسب‌ها, ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *