ادبیات

روایتی داستانی از پناهندگان ایرانی به زبانی عریان

رمان “سلام لندن” تازه‌ترین اثر شیوا شکوری، نویسنده و شاعر مقیم بریتانیا است. از او تاکنون مجموعه شعرهای “سه چشم فردا” ، “نه” و نیز “چشمان مست روی قلمدان” منتشر شده است. “سلام لندن” را انتشارات نوگام در ۳۳۳ صفحه منتشر کرده است.

“سلام لندن” روایت زندگی زنی ایرانی از زبان اول شخص است که پس از طلاق و ترک ایران به بریتانیا می‌رود تا در این کشور زندگی تازه ای را آغاز کند.
زندگی‌ای که همچون تجربه مشابه بسیاری از مهاجران چندان هم آسان نیست.

محیط تازه، زبان بیگانه، دوری از خانه، مساله هویت، مواجهه با علم و تکنولوژی در کشور میزبان و در دنیای تازه، همچنین آشنایی با افراد متفاوتی که هرکدام به دلایلی از ایران گریخته‌اند، همه این مسائل ذهن و روح او را متاثر می کند.

شیوا شکوری در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه درباره چگونگی شکل‌گیری این رمان می‌گوید که در ابتدا مجموعه‌ای داستان کوتاه داشته و تصمیم گرفته که آنها را به هم مرتبط و تبدیل به رمان کند.

از سوی دیگر هرچند “سلام لندن” نخستین تجربه این نویسنده در حوزه رمان است، اما صاحب آن توانسته با انتخاب زبانی ویژه، مسائل اجتماعی ایرانیان مهاجر را تا حدودی شرح دهد.
زبانی که رضا اغنمی، نویسنده و منتقد ساکن آلمان آن را به دلیل “عریان” بودنش می‌ستاید. زبانی “باز” و عاری از هر نوع” آرایش کلامی و ادبی متداول”.

هرچند به نظر می‌رسد نویسنده رمان “سلام لندن” چنین زبانی را به گفته خودش بیش از آنکه به طور آگاهانه انتخاب کرده باشد، به صورتی غریزی و براساس نیاز روایت به انتخاب چنین زبانی برگزیده است.
درعین حال “سلام لندن” از آنجا که نخستین رمان شیوا شکوری است، مانند هر اثر ادبی دیگر خالی از اشکال هم نیست.
علیرضا مناف زاده، نویسنده ساکن فرانسه در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه از برخی اشکالات نحوی این اثر می گوید:

تاریخ اجتماعی پناهندگان

آثار نویسندگان مهاجر یا تبعیدی ایرانی، آنهایی که از زندگی مهاجران در کشورهای میزبان می‌گویند از نظر بررسی تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران، اهمیت بسیاری دارد.

شیوا شکوری در “سلام لندن” از پناهندگان ایرانی در بریتانیا گفته و به گفته رضا اغنمی، این رمان در واقع بخشی از تاریخ اجتماعی پناهندگان در خارج از کشور است که صراحت کلام نویسنده سبب درک بهتر “آفات کهن فرهنگی” و نیز “روابط انسانی” شده است.

منبع/ سایت فارسی ار اف ای

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *