ایرانیان در برگن

فستیوال جهانی فیلم برگن در شانزدهمین سال

شانزدهمین دوره فستیوال جهانی فیلم برگن روز ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۶ کار خود را آغاز خواهد کرد.

در این فستیوال هر ساله صدها فیلم سینمایی و مستند برگزیده از فیلم سازان کشورهای مختلف به سینما دوستان شهر برگن هدیه می شود.

جشنواره بین الملی فیلم برگن  روز ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۶  شروع به کار خواهد کرد  و روز  ۲۸ سپتامبر به  شانزدهمین دوره خود خاتمه  خواهد داد. این جشنواره امسال  نسبت به دوره های گذشته یک روز به روزهای فعالیت خود اضافه کرده است.

فستیوال جهانی فیلم برگن که از سال ۲۰۰۰ کار خود را آغاز کرده هر ساله فیلم هایی از سینمای ایران را نیز به تماشاگران خود عرضه کرده است که آثار فیلم ساز برجسته سینمای ایران و جهان زنده یاد عباس کیارستمی از جمله فیلم های به نمایش درآمده طی ۱۵ سال گذشته در این جشنواره بوده است.

نمایی از فیلم یک پرچم بدون کشور اثر بهمن قبادی

امسال سه فیلم از کارگردان های ایرانی در جشنواره حضور دارند. بهمن قبادی فیلمساز کرد، با فیلم یک پرچم بدون کشور که در کردستان عراق ساخته و مهرداد اسکویی و رخساره قائم مقامی نیز فیلم های از ایران به جشنواره ارائه کرده اند.

کیهان کلهر در نمایی از فیلم موسیقی از بیگانگان

موسیقی از بیگانگان نام یک فیلم مستند است به کارگردانی ماگنوس نویل. این فیلم که محصول امریکاست و پژوهشی است  درباره  موسیقی در مسیر جاده باستانی ابریشم. در بخش هایی از این فیلم نوازنده مشهور ایرانی  کیهان کلهر کمانچه می نوازد و از این ساز سخن می گوید. مستند موسیقی از بیگانگان از تاثیر موسیقی ملل مسیر جاده ابریشم بر هم سخن می گوید.

در جشنواره شانزدهم برگن دو فیلم از فیلمسازان ایرانی به نمایش در می آید.  رویاهای بی ستاره از مهرداد اسکویی و سونیتا از رکسانا قائم مقامی دو فیلم نیمه مستند ارایه شده به این جشنواره هستند. فیلم سونیتا پیش از این، توانسته است از جشنواره فیلم آمسترام جایزه ای کسب کند.

از وودی آلن کارگردان و هنرپیشه کهنه کار سینما و از جیم جارموش نیز فیلمی مستند در جشنواره حضور دارند. فیلم پترسون از جیم جارموش با بازی گلشیفته فراهانی که امسال  در جشنواره فیلم کن توانسته بود جایزه ای کسب کند در جشنواره برگن ارائه نمی شود. این فیلم  با حضور سازندگانش در فستیوال جهانی در شهر تروندهایم نروژ به نمایش درآمد.

.

 

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *