آیا اسکار، امسال نصیب نروژ می شود؟

فیلم سینمایی “انتخاب پادشاه“(Kongens nei) تولید کشور نروژ، یکی از نه فیلم نامزد در بخش بهترین فیلم خارجی زبان در هشتاد و نهمین جشنواره ی آکادمی علوم و هنرهای سینما(اسکار) در سال ۲۰۱۷ است. این فیلم به کارگردانی “اریک پوپه”( Erik Poppe) داستان مقاومت “شاه هاکون هفتم”(Haakon VII) در مقابل تهاجم ارتش نازی به کشور نروژ را روایت می کند و از میان ۸۹ فیلم ارسالی به اسکار در لیست نه فیلم قرار گرفته است.
فیلم انتخاب پادشاه  در مرحله ی بعدی با فیلم هایی از کشور های دانمارک، سوئد، استرالیا، کانادا، آلمان، ایران، روسیه و سوئیس برای رسیدن به لیست نامزد های نهایی رقابت می کند.
لیست نهایی که شامل پنج فیلم نامزد اصلی در اسکار امسال است در تاریخ ۲۴ ژانویه اعلام خواهد شد و مراسم اصلی اسکار نیز در تاریخ ۶ فوریه در لوس آنجلس کالیفرنیا برگزار می گردد.
فیلم انتخاب پادشاه ششمین فیلم از کشور نروژ است که تا کنون در جشنواره ی اسکار نامزد دریافت جایزه شده گردیده و فیلم های قبلی عبارتند از؛ نه زندگی(Ni liv 1957)، راه یاب(Veiviseren 1987)، روی دیگر یکشنبه(Søndagsengler 1996)، الینگ(Elling 2001) و کن تیکی(Kon-Tiki 2012). هیچ یک از فیلم های قبلی ساخته شده در نروژ موفق به دریافت اسکار نشدند ولی به نظر می رسد که انتخاب پادشاه شانس این را داشته باشد که اسکار را به خانه ببرد.
اگر چه فیلم یک رقیب جدی در سر راه دارد و آن فیلم “سرزمین مین “( Under Sanden) و محصول کشور دانمارک است. این فیلم که داستان گروهی از اسرای جنگی آلمانی را که مجبور به پاکسازی مین های آلمان نازی شده اند روایت می کند، توجه زیادی را جلب کرده.
همین طور فیلم “تونی اردمن”( Toni Erdmann) از کشور آلمان نیز شانس بالایی برای رسیدن به لیست نهایی را دارد، چراکه در ماه دسامبر گذشته موفق به دریافت جوایزی از بخش فیلم های کمدی جشنواره ی فیلم های اروپایی شده است.

منبع: www.thelocal.no

مترجم: سام احسنی


تیزر فیلم انتخاب پادشاه. محصول سینمای نروژ در راه کسب جایزه از فستیوال اسکار:

Categories: ایرانیان در برگن, سینما, هنر

Tagged as: , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *